Ayrılık Acısıyla Başa Çıkma Yöntemleri

İnsanlar birlikte oldukları kişiye bağlanabilirler. Bazen kişiler ömrünün sonuna kadar o kişiyle olacağını düşünür ve ayrılık fikrinde bile hayal kırıklığı yaşayabilirler. Bir ilişkinin bitmesi oldukça normaldir, ancak kişiler bunun ardından farklı süreçler yaşar. Herkesin ayrılık acısıyla başa çıkma yöntemleri farklıdır. Bazı kişiler, ayrılığın ardından hemen iyi hissedebilirken, bazı kişiler aylarca yas tutar. Hatta bazı zamanlarda kişiler yıllar boyunca bir kişinin gelmesini beklerler. Ancak kişiler ayrılık acısını kolay atlatmanın yollarını bulabilirler. Öncelikle ayrılık herkesin başına gelen bir süreçtir. İnsanlar her zaman sevgililerinden ayrılmasa bile farklı ayrılıklarla bu hissi tadarlar. Her ilişkinin kendisine göre farklı bir bağı ve hissi bulunur.

Ayrılık acısıyla başa çıkma yöntemleri de ilişkiye bağlı olarak değişir. Kişinin ilişkiden sonra ne hissettiği ve ilişkinin nasıl bittiği oldukça önemli bir hal alır. Bazen kişiler ayrılık sonrası kendilerini düşüncelere boğarlar. Bu nedenle bunalır ve oldukça zorlu bir süreç yaşarlar. Genel olarak ayrılık süreci kişinin kendisine hissettirdiklerine de bağlıdır. Ayrılık sonrası herkesin süreci farklı olarak yer alır. Kişiler bazen kendilerini çok mutsuz hissederken, bazen acı duymayabilirler. Sürece giriş yaparken kişilerin kendilerine zaman vermesi gereklidir.

Değişen Duygularınızı Yaşamaya İzin Verin

Ayrılık sonrası kişiler yalnızca duygusal değil, fiziksel olarak da acı çekebilirler. Duygusal olan hisler vücutta bazı hormonların salgılanmasına neden olabilir. Bazı hormonlar daha çok salgılanırken, bazılarında da azalma gözlemlenebilir. Özellikle ayrılık acısı yaşayan bir kimsenin serotonin hormonu az salgılanır. Bu hormonun az salgılanması sonucunda kişi sürekli mutsuz bir halde olur. Kendisini yalnız hisseder ve her şeyden endişe duymaya başlar.

Ayrılık yaşayan kişiler hislerini yok saymamalıdır. Üzüntü yaşanması gereken bir duygudur ancak üstüne gidilmemesi gereklidir. Bunun için kişilerin kendilerini akışa bırakması lazımdır. İlk olarak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar mevcuttur. Duygusal boşluğa düşen kişiler yanlış ilişkilerde yer almaya meyillidir. Bu yüzden bir ilişkiden çıktıktan sonra kişilerin kendisine süre tanıması gereklidir. Yeni bir ilişkide yer almak her zaman doğru bir karar olmayabilir.

Ayrılık acısı yaşayan kişiler, o anlık hislerle partnerlerine dönmek isteyebilirler. Bu nedenle sürekli ona karşı mesaj atma hissi ve fotoğraflara bakma gibi durumlar meydana gelebilir. Kişiler kendisini kontrol etmeli ve bir süre boyunca ayrılığa izin vermelidir. Başlangıçta ayrılığı kabullenmek zor olsa bile alışınca kişiler daha kolay bir sürece adım atacaktır. Sürekli fotoğraflara bakmak ya da kişi ile iletişime geçmek yalnızca acının daha da artmasına neden olacaktır.

blank

Yapıcı Davranmaya Çalışın

Ayrılık yaşayan kişiler genellikle bir suçlu aramak isterler. Bu nedenle ilk suçu kendilerinde ararlar. Ayrılık sonrası kendisini suçlayan kişiler oldukça mutsuz ve depresif bir süreç geçirirler. İlişki bittikten sonra kişiler ayrılık için kendisini suçlayabilir ve kendisine ceza verebilir. Ancak herhangi birisini suçlamak ve ayrılığı tek bir noktaya yüklemek oldukça kolaydır. Kolay olduğu kadar da doğru olmayan bir davranış biçimidir. Kişiler kendisini suçlar ise ayrılığın yükü omuzlarına biner ve süreç olduğundan daha zor bir hal alır. Öncelikle kişi kendisini suçlamamalıdır, ayrılığın yaşanmasındaki sebepler tek kişilik değildir.

Geçmişte yaşanmış olan durumları ele almak ve sürekli keşke diyerek yaşamak her şeyi daha zor kılacaktır. Kişiler kendilerini suçlamamalı ve kendilerine destek olmalıdır. Ayrılık süreci yaşayan kişinin yalnız olmaması en önem unsurlardan birisidir. Fakat bu noktada kişi kendisini de yalnız bırakmamalıdır. En çok kişinin kendisine destek olması gereklidir.

Kişiler yalnız kaldıklarında çevredeki çiftlere dikkat eder ve kendisini eksik hissedebilirler. Bu durumda kişilerin kendilerine yöneltmesi gereken bazı sorular mevcuttur. Ayrılık acısı yaşayan kişiler ayrıldıkları kişiyi mi yoksa bir ilişkiyi mi özlediğine karar vermelidir. Kişi kendisini yalnız hissettiği zaman ailesi ya da arkadaşları ile vakit geçirebilir.

Yeni Bir İlişkiye Başlamayın

Bir ilişkiden çıkan kişiler kendilerini boşluğa düşmüş gibi hissederler. Bu nedenle büyük bir eksiklik duyarlar. Kişiler eksikliklerini kapatmak amacı ile yeni birisiyle olmayı deneyebilirler. Fakat bu durum kişinin yalnızca kendisini kandırması olarak adlandırılabilir. Bir ilişkiden sonra yeni ilişkiye başlayan kişiler, genel olarak eksiklik doldurmaya çalışırlar. Bu yüzden yeni partnerlerini olduğu gibi kabullenmekte güçlük çekerler. Bunun yerine eski partnerlerinin yerine koymaya ve ona benzetmeye çalışırlar. Yeni bir ilişkiye başlayan kişiler genel olarak pişmanlık duyarlar.

İlginizi Çekebilir: Birinin kalbini kırmadan ondan nasıl ayrılırım

Ayrılığın bir hayat tecrübesi olduğu unutulmamalıdır. Kişiler kendilerine fırsat vermeli ve ayrılığı da yaşamalıdır. Ayrılık sonrasında kişiler kendilerini bireysel olarak keşfetme imkanı bulabilirler. Kendi hobilerine yönelebilir ve kendilerine iyi gelecek şekilde davranabilirler. İlişki esnasında kişiler karşı tarafı da memnun etmek amacı ile hareket ederler. Özellikle yorucu bir ilişkiden çıkan kişiler, kendilerine zaman ayırmaya ihtiyaç duyarlar. Ayrılığın da hayatın içinden bir gerçek olduğu unutulmamalı ve yaşanmasına izin verilmelidir.

blank

Kendinizle Baş Başa Kalın

Ayrılık sonrası kişiler kendilerini ifade etmekte zorluk çekebilirler. Kişiyi en çok yoran durum sessiz kalmak ve kendisini anlatamamaktır. Bu yüzden ayrılık yaşayan kişinin öncelikle kendisini anlatması gereklidir. Bazen kişiler yakın arkadaşlarına anlatırken, bazen yalnızca kendisine itiraf edebilir. Eğer kişi duygularını açıklamaz ve içinde yaşar ise daha da büyümesine neden olur. Bu durum kişiyi yaralamak dışında herhangi bir sonuç elde edilmesini sağlamaz. Ayrılık sürecinde kişi kendisine karşı tamamen dürüst davranmalıdır. İlişkiden öğrenilen şeyler düşünülmeli ve bir kazanç olarak sayılmalıdır. Hayattaki her şeyin bir tecrübe olduğu ve yaşanması gerektiği unutulmamalıdır. Kayıp ve kazançlara objektif olarak bakılır ise kişiler ayrılık sürecini daha kolay geçirebilirler.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir