Bağlanma Stilleri İlişkileri Nasıl Etkiler

Bağlanma stilleri konusunda 4 farklı ana temel nedenler yer alır. Bunlara başlamadan önce insan doğası gereği doğumundan hemen sonra bu stiller ön plana çıkar ve belli başlı özellikler kazanmaya başlar. Birincil evre dediğimiz dönem, doğumla birlikte başlar ve daha sonra ölüme kadar gider. Tabi birincil etki ile birlikte bebeklikten beri başlayan bu stil, bizim önceliğimizi ve hayatımızı devam ettirdiğimiz süre boyunca birçok davranış biçimimizi de etkiler. Bu nedenle bebeklikte geçirdiğimiz ve tanıdığımız ilk insan ve durumların bizim üzerimiz de gelecekte etkileri oldukça fazladır.

Her zaman ilişki temelinde bulunan güven duygusu, kendisi için ve karşısındaki insan için bir durumu simgeler. Buna verilebilecek en iyi örnek, çocukluktan beri gelen aile güveni insan da her zaman karakteristik özellikte oluşturmuştur. Bununla birlikte normal yaşantımıza da oldukça etkisi olmaktadır. Çocukluktan başlayan bu serüvende ailesi tarafından yalnız bırakılmış ve sevgi gösterilmemiş bir çocuk için geleceği de bir o kadar zorlu geçebilir. Birçok konuda kendini yalnız hissederken yapmak istediği işlerde de başarısız olabilir. Bu durum da içinde bulunduğunuz Aşk ve ilişki analizi gerekebilir.

Bağlanma türleri nelerdir? Hangi bağlanma türü ile kendimizi görebiliriz.

1. Güvenli bağlanma (Secure attachment)

Kendinizi bulunduğunuz ilişkiler de güvende ve rahat hissediyorsanız bu sizin için iyi bir durum demektir. Güvenli bağlanma insan da çoğu zaman ekstra bir özgüven getirir. Bu durum da temelin de güven olan bir duygu beslemeniz gerekiyor. Bu sayede daha iyi ilişkiler kurabilir, yakın çevrenizle çok daha iyi diyalog halinde olabilirsiniz.

Güvenli bağlanma nasıl oluşur?

Çocukluktan itibaren başlayan ve devam eden bu süreç içerisinde ilk olarak yukarı da da belirttiğimiz gibi geçmişinize yatan nedenler etkili olmaktadır. Buna geçmiş, şimdi ve gelecek olarak nitelendirebiliriz. Bu konuya odaklanmanız ve iyi bir analiz yapmanız gerekebilir. Aile kavramının oldukça önemli olduğu ve geleceğe olan güveni kazandığınız çocukluğunuz sizin için çok önemli rol oynayabilir. Geçmişiniz de böyle bir durum yer almıyorsa daha sonradan kazanılabilecek bir duygu biçimidir ancak bu hayatınız da birçok olumsuz etkiler doğurabilir. Bunun için dönem dönem zorlansanız da iyi bir mücadele ile kazanılabilir.

2. Kaçıngan bağlanma (Dismissing-avoidant attachment)

İnsanlarla iletişim kurmaktan zorlanıyor ve onlardan uzak durmayı tercih ediyorsanız kaçıngan bağlanma stiline sahipsiniz demektir. Genelde bu durum içerisinde olan kişiler daha çok içine dönük yaşamayı tercih etmiş ve kendini daha çok yalnız hisseden insanlardan oluşur. Bunu sizin tercih etmediğinizi ve değişim istediğinizi varsayarsak oldukça uzun bir çalışma süreci sizleri bekliyor diyebiliriz. Bebeklik dönemin de yeteri kadar sevgi görmemiş ve ebeveyni tarafından yalnız bırakılmış bebeklik dönemi geçiren insanlar da sıklıkla görülen bir durumdur. Bu insanlar daha sonra yetişkinlik dönemin de de aynı şekilde iletişim kurmaktan kaçarlar ve bu durumun etkisi ile yaşamlarına devam ederler.

İlginizi Çekebilir: Ruh eşi

3. Kaygılı bağlanma (Preoccupied attachment)

Başkalarını kendinizden daha iyi görme eğiliminde misiniz? Sergileyeceğiniz davranışların eleştiri almasından korkuyor musunuz ya da sıklıkla bir şeyleri yanlış yaptığınıza dair kendinizle ilgili şüpheye düşüyor musunuz? Eğer öyleyse, kaygılı bağlanma stiline sahip olabilirsiniz. Bu durumun görüldüğü dönemler ise yaşamımıza başladığımız dönemden sonra ergenlik dönemi diyebileceğimiz dönem itibari ile çevresi ve yakın arkadaşları tarafından soyutlanmış yapıda olan kişilerde görülür.

4. Korkulu/kaçıngan bağlanma (Fearful-avoidant attachment)

İlişkilerinizde “kestirilemez”, “tahmin edilemez” tavırlar sergilediğinizi düşünüyor musunuz? Sürekli içsel çatışmalar yaşayarak ilişkilerinizden kendinizi uzaklaştırıyor musunuz? Dengesiz duygular ve tavırlar içerisinde kendinizle adeta bir savaş verdiğinizi hissediyorsanız korkulu/kaçıngan bağlanma stiline sahip olabilirsiniz. Her insan kendisi için birşeyler yapmak ister anacak bu stile bağlı olarak yaşayan insanlar genelde aile yapısına yatkın olmayan ve oldukça uzak yaşamayı seven insan yaşantısıdır. Bu konuda kendinizi iyi hissedebileceğiniz belirli uygulamalar ve sosyal aktiviteler ile geliştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Meditasyon nasıl yapılır

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir