Büyük Arkana Kartları

Büyük Arkana kartları, bir Tarot destesindeki en tanınmış ve en etkili kartlardır. Bu 22 kartın her biri, ihtiyaç anında size yardımcı olmak için belirli perspektif ve rehberlik mesajları taşır, hayatın büyük şemasında hepimizin karşılaştığı durumları temsil eder. Küçük Arkana kartları, tamamen yüzleşmeniz şart olan günlük olay veya kararlara odaklanırken, Büyük Arkana kartları ise hayatın gerçek yüzü ve uzun vadeli yönü bakımından önemli mesajlar verir. Büyük Arkana kartlarının her biri, kendi derin anlamları ve etkileri ile tek başına anlam ifade etse de aslında bu kartlar, önemli bir hikâyeyi anlatıyor.

İlk kart olan deli (joker), bu hikâyenin ana karakteridir ve öğrenirken, büyürken veya yaşamda ilerlerken, yaşadığı deneyimler, takip eden 21 kartla temsil edilir. Bu hikâye, hayatımızın denemeleri ve sıkıntılarından geçerken, yolculuğumuzun sonunda bütün, eksiksiz varlıklar olarak büyürken öğrendiğimiz başarıların, aksiliklerin ve derslerin harika bir açıklamasıdır.

Büyük Arkana kartların, kehanet için kullanılması muhtemelen çok eskilere, 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Bu kartların tarihi, tahmini olarak Türkiye’den Avrupa’ya getirilen Memlüklülerin oyun kartlarına dayanıyor. Büyük Arkana kartlar, İtalya’da kozlu oyun olarak da bilinen Trionfi oyunu ismiyle tanındı. 1500’lere gelindiğinde İtalyan aristokrasisi, bu kartları “Tarocchi Appropriati” olarak isimlendirdi. Oyunculara, rastgele kartlar verilerek birbirleri hakkında edebi dizeler yazabilmek için bu kartlarla tematik çağrışımlar yapıldı. Bilinen en eski Büyük Arkana kartları, kehanet veya mistik düşüncenin aksine günümüzün trend oyunlarına benzer bir şekilde tasarlanmıştı.

Tarot’un her bir Büyük Arkana kartı, insan düşüncesi ile birlikte kültüründe büyük anlam ve önem taşıyan bir arketip, sembolik bir figür veya olası bir durum olarak tanımlanabilir. Büyük Arkana figürleri, hayattan daha büyüktür, insan olmanın ve bu dünyada yaşamanın farklı temel yönlerini temsil eder. Bu kartların bazıları kolayca tanınabilir ve anlamları, Batı kültürü ile geleneğine aşina olan herkes için sezgisel olarak açıktır. Bu kartlar, ilişki kurabileceğimiz önemli karakterlerdir. Çünkü bunlar, kültürümüzde köklü sembollerdir. 22 Büyük Arkana kartının tümü birer arketiptir, onlarla tanıştırıldığımızda anlamları hepimiz için son derece açık olacaktır.

Tarot okumalarınızda karşınıza çıkabilecek olan Büyük Arkana kartlarına son derece dikkat etmelisiniz. Her Büyük Arkana kartı, sadece arketipsel anlamını taşımakla kalmaz, aynı zamanda ciddiyetine de işaret eder. Bu kartlar, günlük olaylarla ve her gün tanıştığınız insanlarla uğraşmaz. Olağanüstü bir şey olduğunda ortaya çıkarlar. Bu nedenle, son derece dikkat etmelisiniz. Şimdi de Büyük Arkana kartlarını yakından inceleyelim:

Büyük Arkana Kartları Hangileridir?

Joker (Deli) Kartı: Bu kart, Tarot destesindeki ilk önemli karttır. Çünkü bu kart, tüm Tarot arketipleri arasında en savunmasız olanıdır.

Büyücü Kartı: Bu kart, benzersiz bir varlık olduğunuzu ve başkalarının sahip olmadığı birçok hediyeye sahip olduğunuzu hatırlatır. Bu beceriler, sizi kalabalıktan ayırır ve yeni projelere başlamanıza veya zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Azize Kartı: Tüm Tarot destesindeki en sezgisel, bağlantılı kart olan Azize kartı, bir farkındalık ve bilinçaltı kartıdır. Bu kart, sizi iç sesinizi dinlemeye ve içgüdülerinizi takip etmeye teşvik eder.

İmparatoriçe Kartı: İmparatoriçe, Tarot’taki en kadınsı karttır. Bu kart, şefkati, güzelliği ve sevgiyi büyük ölçüde teşvik eder.

İmparator Kartı: İmparator, bir liderlik ve güç kartıdır. Bu kart, bu statüye varmak için birçok durumu tecrübe etmiş önemli bir güçtür. Yapıyı ve sağlamlığı temsil eder.

Aziz Kartı: Bu kart, göklerden gelen bir mesajcı gibidir. Maneviyat ve rehberlik konusunda deneyimlidir. Görevi, bu dersleri gerçek dünyada bize getirmektir.

Aşıklar Kartı: Aşıklar kartının hayatınızdaki yakın ilişkileri temsil etmesi şaşırtıcı değil! Bu kartın karşınıza çıkması, aşk hayatınızın ekstra odaklanmaya ve ilgiye ihtiyacı var demektir. Ancak bu, değerleriniz ve kararlarınız hakkında bir karttır.

Savaş Arabası Kartı: Bu kart, doğal dürtünüze, kararlılığınıza bağlıdır ve yaklaşan bir zaferi gösterebilir.

Güç Kartı: Tarot destesindeki en etkili kartlardan biri olan Güç kartı, güçle ilgili olsa da fiziksel güçle alakalı değildir. Güç kartı, kalbinizin içinden geçenleri, cesaret düzeyinizi ve hayatın size sunduğu her soruna dayanabilme yeteneğinizi temsil eder.

Diğer Büyük Arkana kartları ise şunlardır:

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir