Deneyimler Neden Daha Mutlu Eder?

Deneyimler, hayatın en önemli anlarıdır. Özel deneyimlerin aksine maddiyat, genellikle bizi mutlu etmez. Deneyimler çok daha özeldir ve tatmin eder. İşte deneyimlerin daha mutlu ettiğini gösteren nedenler!

Deneyimler kimliğinizi şekillendirir

Yeni bir araba, kimliğinizi yeni ayakkabılar veya yeni bir saat kadar şekillendirmez. Aksine kişiliğimiz, gördüğümüz ve yaptığımız farklı durum ile beraber deneyimlerden etkilenir. Aynısı kaldığımız yerler ve orada tanıştığımız insanlar için de geçerlidir. Yeni bir akıllı telefon, kesinlikle harika bir hediyedir. Ancak, reklamlarda sıklıkla iddia edilse bile bu sizi farklı bir insan yapmaz.

Maddi eşyalar sonunda sıkıcı hale gelebilir

Uzun zamandır belirli bir ürünü dört gözle beklediğiniz ve sonunda onu elde ettiğiniz zamanki hissi kesinlikle biliyorsunuzdur. Bu, sizi genellikle beklediğiniz kadar mutlu etmez. Mutluluk araştırmalarında, bu duruma ‘hazcı adaptasyon’ denir. Öğe, normal hale gelir ve artık mutluluk duygularını tetiklemez. Bu alışma süreci deneyimlerle bu ölçüde gerçekleşmez. Çünkü onları her seferinde farklı algılarsınız.

Deneyimler sosyal ilişkileri teşvik eder

Deneyimler aracılığıyla otomatik olarak diğer insanlarla temasa geçersiniz. Bu durumda da deneyim, örneğin geçen hafta satın aldığınız yeni bir kot pantolondan çok daha ilginçtir. Bu nedenle, heyecan verici bir şey yaşamak için tamamen tek başınıza dışarı çıksanız bile deneyimleriniz, kesinlikle sosyal çevrenizi zenginleştirebilir.

Deneyimler rahatlamayı öğretir

Birçok deneyim ve aktivite, rahatlamanızı veya huzur bulmanızı sağlar. Bu durum, hayattan memnun ve sakin bir şekilde geçmek için çok önemlidir. Örneğin, saatlerce yeni bir cep telefonuna bakmak yerine spor yaparken çalışmak çok daha etkilidir.

Deneyimler sizi mutlu eder

Deneyimler sizi mutlu edebilir. Çünkü onlara katkıda bulunabilirsiniz. Sizi sadece dışarıdan etkilemekle kalmazlar, tabiri caizse siz de onun bir parçası olursunuz. Özel bir deneyim (düğün) ile bir eşya (gelinlik) arasında seçim yapmak zorunda kalsaydınız, hangisini tercih edeceğiniz oldukça açık değil mi?

Sahip olduklarınızı karşılaştırmak sizi mutsuz edebilir

İnsanlar doğası gereği sürekli bir şeyleri karşılaştırır. Yeni bir akıllı telefonunuz olduğunda başlangıçta çok memnun olursunuz. Ancak bir arkadaşınız bir cihaz satın aldığında otomatik olarak karşılaştırmaya başlarsınız. Daha sonra cep telefonunuzun pek iyi olmadığı ortaya çıkarsa, neşeniz hızla bozulur. Sahip olduklarınızı karşılaştırmak genellikle sizi mutsuz eder. Deneyimlerle işler farklıdır. Çünkü bunlar, genellikle birbirleriyle karşılaştırılamayacak kadar farklıdır. Kişisel faktörler de burada rol oynar.

Deneyimler çalınamaz, zarar verilemez veya yok edilemez

Deneyimleriniz sizindir ve kimse onları sizden çalamaz. Sizin kadar benzersizlerdir ve nesneler gibi ölçülemez veya karşılaştırılamazlar. Teyzenizden miras kalan çok değerli bir saatiniz varsa, hasar görmesi hatta çalınması gerçekten çok yazık olur. Özellikle de sizin için duygusal bir anlamı olduğu için bu durum daha da can sıkıcıdır. Ancak teyzenizle yaşadığınızın güzel anılar, her zaman hafızanızda kalır ve asla çalınmaz veya zarar görmez.

Maddi şeyler sizi ağırlaştırabilir

Maddi şeyler, belirli bir süre sonra bir yük haline bile gelebilir. Örneğin, pahalı bir çantanız varsa onu çaldırmamak veya kirletmemek için sürekli dikkatli olmanız gerekir. Onları kötü havalarda kolayca giyemez veya gözetimsiz bir yerde bırakamazsınız. Bu da sizi ciddi anlamda ağırlaştırabilir.

Deneyimler diğer insanlarla paylaşılabilir

Mutlu olmak için herkesin aslında bir alışverişe ihtiyacı olabilir. Bir kucaklama ya da bir övgü sözü, herhangi bir soruna rağmen günlük yaşamda ustalaşmak için gerekli enerjiyi serbest bırakabilir. İnsanlar dinlendiklerinde bundan hoşlanırlar ve deneyimlerini başkalarıyla paylaşabilirler. Özetle deneyimler, maddiyattan çok daha önemlidir ve sizi, siz yapar!

 

İlginizi Çekebilir: https://www.tarotfali.net/blog/kupa-ikilisi-karti/

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir