Enerjinizi Sömüren İnsanlarla Baş Etmenin 8 Yolu

Enerjinizi sömüren insanlarla baş etmek aslında tahmin edildiğinden daha zordur. Özellikle bu insanlar yakın çevrenizden biriyse onları kırmadan bu işi yapmalısınız. Onlarla baş etmek için aranızdaki sınıra özen göstermeli ve kırıcı olmamalısınız. Enerjinizin tükenmesine neden olan insanlar sizinle uzaksa onu hayatınızdan çıkarın. Ancak bu kişiler arkadaşınız ya da ailenizden biriyse onlarla baş etmenin yolunu arayın. Fiziksel ve zihinsel açıdan daha rahat etmeniz kesinlikle onlarla baş etmekten geçer. Aksi takdirde enerjiniz sömürülür ve kendinizi mutsuz hissedesiniz. Özgüveninizin ve moralinizin yüksek olması için mutlaka enerjinize dikkat etmelisiniz. Bu kişiler sizi mutsuzluğa sürüklediği için onlara karşı net bir duruş olmalı.

Onlara Karşı Bir Çözüm Sunmanıza Gerek Yok

Onlara karşı bir çözüm sunmanıza gerek yok çünkü zaten bu çözüm önemsiz kalacak. Tavsiyeniz hem onlara hem de size iyi gelmeyebilir. Bu yüzden çözüm sunmaktan ziyade kararlı duruşunuzu ve tepkinizi göstermelisiniz. Karşıdakini düzeltmeye çalışmak hem enerjinizin düşmesine hem de moralinizin bozulmasına neden olur. Onu değiştirmeye uğraştıkça daha fazla yapar ve bu da size zarar verir. Karşınızdakiyle ilişkinizin normale dönmesi için kendi haline bırakın ve onun kendini düzeltmesini bekleyin. Aldıkları kararlarda tek başına olmaları için motivasyon konuşmaları yapabilirsiniz. Ancak asla onları ikna etmek için uzun ve etkili konuşmalar yapmaya çalışmayın.

Profesyonel Yardımı Tavsiye Etmek

Profesyonel yardımı tavsiye etmek karşınızdakine en iyi çözüm olabilecektir. Bu yardım hem onun depresif moddan çıkmasını kolaylaştırır hem de sizi rahatlatır. Doktor kendisine ilaç ya da sözlü destekte bulunursa bu onun hayatını değiştirebilir. Bu yüzden mutlaka ona bu tarz bir destekte bulunun ve doktora yönlendirin. Sizin enerjinizi sömürürken kendi hayatına da çok zarar verdiğini söyleyebilirsiniz. Bunun için de bir uzmandan yardım alması karakterinin değişmesinde önemli rol oynar. Hem zihinsel düşünce yapısı değişir hem de fiziksel olarak bile kendini daha iyi hisseder. Bu da onun hayattan daha çok zevk almasına, etrafına mutluluk saçmasına destek olur.

Bunun için Meditasyon yapmayı deneyebilir ve kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

blank

İletişimi Sınırlandırmak

İletişimi sınırlandırmak karşınızdakinin sizin enerjinizi alıkoymaması için en etkili çözümlerden bir tanesidir. Onunla olan iletişimi tamamen kesmek değil de azaltmak size oldukça yarar sağlar. Tamamen kesmek hem sizin için hem de onun için pek sağlıklı olmaz. Bu yüzden sınırınızı belirlemeli ve bunu ona ifade etmelisiniz. Aranızdaki bu sınırlandırma yakınlığınızı da daha çekilebilir kılar. Bu da enerjinizin azalmamasına ve kendinizi daha mutlu hissetmenize neden olur. Eğer onunla aynı yakınlıkla kalırsanız bir süre sonra iletişim tamamen kesilebilir.

Sınırlarınızı Net Tutmak

Sınırlarınızı net tutmak ve doğru belirtmek karşınızdakiyle olan iletişime yarar sağlar. Genellikle sınırları dikkate almayan bu tarz insanlar, sizin özel alanınıza da saygı duymaz. Bu yüzden mutlaka onlarla bu yakınlığınızı gözden geçirmeli ve aradaki sınırı artırmalısınız. Yakın olmak istediğiniz dereceyi kendiniz belirlemeli ve bunun dışına çıkmamalısınız. Buna özen gösterdiğiniz takdirde o da sizin özel alanınıza girmemeye özen gösterecektir. Hem düşünce yapınızın değişmesi hem de kendinizi daha iyi hissetmek sınırı belirlemeyle alakalıdır. Bu sınır sayesinde o size çok rahat davranamaz ve size müdahale etmekten çekinir.

blank

Kendinizi Biraz Uzaklaştırmak

Kendinizi biraz uzaklaştırmak hem onun enerji sömürmesini azaltır hem de size iyi gelir. Ruh ve beden sağlığınızı olumsuz etkileyen bu kişiye karşı bir mesafe koymalısınız. Size acı ve kaygı veren düşünceleri bir kenara bırakarak ondan uzaklaşmalısınız. Sizi hayatından çıkarsa bile ona bu mesafenin gerekli olduğunu ifade etmelisiniz. Eğer saçma bir ilişki içerisinde olduğunuzu varsayıyorsanız da bunu tamamen bitirmek en doğrusu olacaktır. Eğer enerjinizi sömüren bir ilişkiyi sürdürmeye çalışırsanız zarar gören siz olursunuz. En önemli şeyin kendiniz olduğunu düşünerek hareket etmeli ve hayatınızdaki insanlara da bunu inandırmalısınız. Onların olumsuz ve negatif davranışlarından uzak durmanız için ilişkinizi gözden geçirmelisiniz.

Sakin Olmaya Çalışın

Sakin olmaya çalışmak hem sizin daha doğru karar almanıza hem de düzgün tepki vermenize neden olur. Bu yüzden olabildiğince sakin kalmaya ve rahat bir kafayla düşünmeye çalışmalısınız. Eğer fevri ve sinirli hareketlerde olursanız bu ikinize de zarar verir. Karşınızdaki insanı kırmadan ondan biraz uzaklaşmalı ve ona gerekli önerilerde bulunmalısınız. Sevdiğiniz ancak size zarar veren insanları bu konuda uyarmanız yararınıza olacaktır. Aksi takdirde kendi enerjisini olduğu gibi sizin enerjinizi de aşağıya çekecektir.

blank

Gri Taş Yöntemi

Gri taş yöntemi birçok kişinin duyduğu ancak hakkında çok fazla doğru bilgi sahibi olmadığı bir metottur. Rahatsız davranışlarını azaltmak istediğiniz bu kişilere karşı duygularınızı ifade etmeyin. Hatta onlara karşı rahatsızlığınızı dile getirmek yerine sessiz kalmak daha doğru bir yöntemdir. Böylece onlar da sizin duygularınızdan beslenmez ve bu davranışlarını size yansıtmazlar. Yorgun ya da hasta gibi hissettiğiniz zamanlarda bu insanlara karşı halinizi belli etmeyin. Belli ederseniz daha çok üstünüze gelir ve sizin bu durumunuzu kullanmaya çalışırlar. O süreçten sonra da her zaman enerjinizi sömürerek sizden cevap almaya çalışabilirler.

Kendinden Ödün Vermeyin

Kendinden ödün vermemek hayatın her alanında olduğu gibi bu tarz olumsuz kişilerle iletişimde de çok lazımdır. Çünkü bu kişilere karşı mutlaka kararlı bir duruş sergilemeli ve karakterinizden ödün vermemeniz gerekir. Aksi takdirde sizin duygu ve düşüncelerinizden olumsuz şekilde yararlanmak isterler. Her zaman kendi dediklerinin yapılmasını ve negatif düşüncelerine ortak olmanızı arzularlar. Bu yüzden olabildiğince kararlı bir duruş sergilemeli ve bunun arkasında durarak enerjinizi yüksek tutmalısınız. Bu tarz kişilere karşı net bir duruş sergilememek size her anlamda zarar verir ve yıpratır. Hem bedensel hem de zihinsel sağlığınız için kararlı olmak ve kendinizden vazgeçmemek çok önemlidir. Onun düşüncelerine saygı duymalı ancak kendinizden ödün vermemeye çalışmalısınız.

Kararlı duruşunuz sayesinde hem onlar size olumsuz düşünceleri yansıtmaz hem de özel hayatınıza müdahale etmez. Sınırınız belirleyip onlara bunu iletirseniz size karşı çekingen bir yapıya bürünebilir. Bu yüzden mutlaka rahatsız olduğunuz bu olumsuz tutumu onlara söylemeli ve düzelmesini istemelisiniz. Aksi takdirde hem siz hem de ilişkiniz negatif bir boyuta ulaşır. Bu da her anlamda yıpranmanıza, karşınızdakini de aşağı çekmenize neden olur. Sağlıklı bir birey olmak için negatif değil olumlu düşünceli insanlarla vakit geçirmelisiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir