Ertelemeyi Önleyecek 8 İpucu!

Ertelemeyi önlemek, başarı merdivenlerini tırmanmaya başlamaktır. Tahminlere göre yaklaşık her beş kişiden biri, yapacaklarını erteliyor. Bu hantal terimin arkasında basit bir kaçınma stratejisi vardır. Hoş olmayan görevler, artık yapılamayana veya çok geç olana kadar ertelenir. Kısacası, çok şey üstleniyoruz ve ancak bir günde sadece çok azını veya hiçbirini elde etmiyoruz.

Neden Erteleme Eğilimindeyiz?

Erteleme alışkanlığı, birçok faktörün yanı sıra aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:

 • İkame eylemlerin genellikle hemen olumlu sonuçları olur. Örneğin, dairenin temizlenmesi hızlı bir şekilde yapılır ve sonuç sizi mutlu eder. Ertelemenin olumsuz sonuçları ise ancak uzun vadede ortaya çıkar.
 • Tamamlanacak aktivite önceden yapılandırılmamışsa veya görev net değilse bu durum da ertelemeye neden olabilir. Son teslim tarihi olmayan veya yapılması özellikle hoş olmayan görevler de buna dahildir.
 • Performans gereksinimleri de genellikle başarısızlık korkusuyla ilişkilendirilir ve erteleme alışkanlığı başlar.
 • Kendi performansınıza yönelik talepler çok yüksek veya hedefler gerçekçi değilse muhtemelen alışkanlık başlayacaktır.

İyi haber şu ki erteleme, öğrenilmiş bir davranıştır. Bu, öğrenilemeyeceği anlamına gelir. Aşağıdaki ipuçları yeni bir rutin geliştirmenize yardımcı olacaktır.

1.   Önceliklendirin

Bir yapılacaklar listesi yapın ve tüm öğelere öncelik verin. Görevlerden hangileri yüksek, hangileri orta ve hangileri düşük öncelikli ise bunu belirtin. Örneğin, farklı aşamaları A, B ve C ile işaretleyerek kaydedin ve ardından bu sırayla çalışın. Listenizde görünenden tamamlanmış bir aktivitenin üzerini çizin. Bu, bir şeyi başarmış olma hissini pekiştirir.

2.   Görevleri somut terimlerle planlayın

Yaklaşan bir görevin ne zaman, nerede ve nasıl olduğunu kısaca yazın. Bunun için sorabileceğiniz sorular şunlardır:

 • Ne zaman başlamak istiyorum?
 • Nerede çalışıyorum?
 • Bunun için ne kadar zaman harcıyorum?
 • Amacım nedir?

Görevin kapsamına bağlı olarak şunları da not edin:

 • Bu hedefe ulaşmak için gerekli adımlar nelerdir?
 • Görevi tamamlamak için hangi bilgilere ihtiyacım olabilir?
 • Bunu nereden alabilirim?

3.   Çalışma hızınızı kaydedin

Bir görevi tamamlamanızın ne kadar süreceğini tahmin etmekte zorlanıyor musunuz? Bir süredir ertelediğiniz hoş olmayan bir aktivite seçin ve kendinizi iş yerinde gözlemleyin. Üzerinde ne kadar çalıştığınızı yazın. Dolaşan düşüncelere veya dikkat dağıtıcı şeylere ne kadar zaman harcıyorsunuz? Aslında ne kadar süre etkili bir şekilde çalışıyorsunuz? İş davranışınız hakkında ne kadar somut bilgi sahibi olursanız, onu değiştirmek o kadar kolay olur.

4.   Müdahaleden kaçının

Birçok hata önceden ekarte edilebilir. Yemek pişirin ve telefonunuzu çalışma zamanı için kapalı bir çekmeceye koyun. Örneğin, iş arkadaşlarınıza veya ailenize önümüzdeki iki saat boyunca müsait olmayacağınızı söyleyebilirsiniz. Dikkati dağılanların konuyu tekrar ele alması genellikle 30 dakikaya kadar sürer.

5.   Büyük görevleri küçük parçalara ayırın

Büyük projeleri her zaman küçük bireysel adımlara bölerek şoku atlatın. İlk adımı attıktan sonra, en büyük engeli çoktan aştınız.

6.   Yüzde 50 kuralını uygulayın

Kendini abartmak insan doğasının bir parçasıdır. Aklınıza koyduğunuz her şeyin, başlangıçta düşündüğünüzden yaklaşık iki kat daha uzun sürmesini bekleyin. Bugün üzerinde çalışmak istediğiniz şeyi zaten yazdınız mı? Başlamadan önce yarısının üzerini çizin. Bu şekilde, hayal kırıklığı yerine bir başarı hissi bekleyebileceğinizden emin olursunuz.

7.   Ertelemenizi sorgulayın

Ertelemenizin arkasındaki nedenleri bilinçli olarak düşünün. Erteleme neden alışkanlık haline geldi? Alışkanlıkları kırın ve bir dahaki sefere görevleri farklı şekilde ele alın.

8.   Dakikaya başlayın

Bir şeye başlamayı planladığınız zaman geldiğinde hemen başlayın. Artık geçen her dakika, görevi tamamlamak için kendinizi toparlama olasılığınızı azaltıyor. 72 saat kuralına göre üç gün içinde başlamazsak bir projeye başlama şansımız bile yüzde bire düşüyor.

 

İlginizi çekebilir: Karar verme becerisi

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir