İmparator Kartı Nedir? Ne Anlama Gelir?

İmparator kartı, işinde iyi olan ve genellikle zengin olan yaşlı bir adamı temsil eden Büyük Arkana kartlarından biridir. İmparator kart, sağlam ve istikrar anlamına gelir. Güçlü, sağlam bir koruyucudur ama aynı zamanda katı ve inatçı da olabilir. Bu, bir baba figürü tipi veya kuvvetli bir yönlendirici olan yaşlı bir adam olabilir. İmparator kartı, zor bir görevi simgeleyebilir. İmparator kart, hayatınızdaki baba figürünün otoriter olduğunu ve sizin ilginizi çekse de sevgi göstermek için mücadele etmiş olabileceğini gösterebilir. Size sağlam tavsiyeler verecek olan bilge bir yaşlı adama işaret ettiği için çok daha iyi bir alamet de olabilir ve eğer onu takip ederseniz, sizi doğru yöne götürecektir. Genel olarak, hayatınızdaki bir kişiyi temsil etmiyorsa bu kart, mantığın, duygu üzerindeki ve aklın, kalp üzerindeki hakimiyetini ifade eder. Fikirlerinizi ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız konsantrasyon, yapı, istikrar ve odaklanmanın gerekli olduğunu gösterir. İmparator kartı, farklı pozisyonlarda karşınıza çıkabilir.

Dik Konumda İmparator Kart

Dik konumda İmparator kart, liderlik, yetkinlik, disiplin, ilahi inanç, kontrol ve güç anlamlarına gelir.  Dik pozisyonda bu kart, genel olarak gerçekten istediğinizi almaktan veya kovalamaktan korkmamak için gücünüze adım atmanız gerektiğinin bir işaretidir. Pozisyona bağlı olarak İmparator kartı, gücünüzü sizden alan veya daha yetkili olmanızı engelleyen bir başkasını da temsil edebilir. Bu bir patron veya hatta sizi kontrol eden bir ebeveyn figürü bile olabilir.

Ters Konumda İmparator Kartı

Ters konumda İmparator kartı, karakterdeki zayıflıklarımıza veya hatta egomuzun, kontrolümüzü ele geçirmesine işaret edebilir. İmparator’un tüm nitelikleri artık başlarının üzerinde ters ve içe doğru çevrilmiştir. Ters konumda İmparator kartı, inatçılık, egoistlik, kontrol kaybı, otoriterlik ve disiplinsizlik anlamlarına da gelebilir.

İmparator Kartı Yayılımı

İmparator kartı, İmparatoriçe kartının tam tersidir. Çünkü bu kart, sorumluluk alan ve duygudan çok eylemle ilgili olan yetkili bir lideri temsil eder. İmparator kartı, bir tuğla ev veya büyük bir kaya ile benzer düzeyde hareketsiz enerjiye sahiptir. İşleri kendi şartlarına göre yapar ve bu nedenle Tarot yayılımı için oldukça zıt bir enerji olabilir.

İmparator kartı, öğüt vermenin büyük bir hayranıdır. Yani öğüt vermeyi çok sever. Biraz bencil olabilir. Bu yüzden sunduğu tavsiyelerde son derece kendinden emindir. İmparator kartı, size tavsiyede bulunduğunda, duyması zor olsa bile bu her zaman sizin iyiliğiniz için olacaktır. Ayrıca bu kart, enerjisini diğer yöne biraz fazla götürdüğünüzü vurgulayarak, olmanız gerekmediğinde boyun eğmemenize de neden olabilir. İmparator kartının size sunabileceği bazı tavsiyeler şunlardır:

 • İnsanların işlerinizi yönetmesine izin vermemek için kendi işlerinizin kontrolünü elinize alın.
 • Yerinizde durmak yerine inatçı olarak başarıya ulaşın.
 • Egonuza göre mi yoksa sezginizi kullanarak mı kararlar alıp almadığınızı kontrol edin.
 • Başkalarını mutlu etme veya başkasının egosunu yatıştırma gücünden asla vazgeçmeyin.

İmparator kartının temel olarak yüklendiği baba figürü arketipi, zor dersler vermekten hoşlanır. İmparator kartı, zor yoldan öğrenmenizi istiyor ve bu nedenle, hayatımız boyunca karşılaştığımız zor dersleri sıklıkla temsil edebilir. İmparator kartının size sunabileceği bazı dersler şunlardır:

 • Kimsenin, gücünüzü sizden almasına izin vermemek için savaşın.
 • Bir lider olmak ama diktatör olmamak için otorite ve merhamet arasında bir denge bulun.
 • İmparator kartının enerjisine odaklanın ve daha besleyici enerjiyi lehinize çevirerek nerede durmanız gerektiğini belirleyin.
 • Bir noktada artık adım atmanız ve kendi kaderinizin kontrolünü elinize almanız gerekir.

Bir yönlendirici olarak İmparator kartı, harekete geçme çağrısı olarak bilinir. Sorununuzu nasıl çözeceğinizi veya zorlukların üstesinden nasıl geleceğinizi planlıyorsanız, strateji oluşturuyorsanız veya sadece düşünüyorsanız İmparator kartı, size işe koyulma zamanının geldiğini söyler. Bu kart, ertelemeleri sevmez.  Bir yönlendirici olarak İmparator kartı, aşağıdakilere duyulan ihtiyacı sembolize edebilir:

 • Adım atın ve durumun kontrolünü elinize alın.
 • Yolunuzdaki engelleri görmek için egonuzu ve gururunu kontrol edin.
 • Sıkıca tuttuğunuz durumlardan kurtulun. Bu, özellikle de ilişkiler alanında son derece önemlidir.
 • Kendi eylemleriniz için daha fazla sorumluluk alın.

Özetle, İmparator kartı zor bir kart gibi görünebilir. Ancak bu kartın enerjisinin her zaman sizin hizmetinizde olduğunu unutmayın. İmparator kartı, herhangi bir Tarot kartı gibi başarılı olmanızı ve gelişmenizi istiyor. İmparator kartı ile karşılaştığınızda sorunları veya sorularınızı net bir şekilde sormalısınız.

İlginizi Çekebilir: Tarot tek kart açılımı

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir