Kalbini Kırmadan Birinden Nasıl Ayrılabilirsiniz?

Kişiler bazen ilişkilerini kendileri bitirir, bazen de ansızın terk edilir. Ancak her ne olursa olsun bir ilişkinin bitmesi, her iki taraf için de oldukça acı verici bir süreçtir. Ayrılığın iyi bir şey olduğu söylenemez. Bu yüzden partnerinden ayrılmak isteyen kişiler, kalbini kırmadan birisinden nasıl ayrılabilirsiniz sorusunun yanıtını araştırırlar.

Eğer partnerinizden ayrılacaksanız doğru cümleleri seçmek hiç de kolay olmayacaktır. Kişiler, ayrılık sürecinde en çok sorunun kendilerinde olduğunu söyler. Bunun asıl sebebi, ayrılığın yeterince acı verici oluşudur. Bir kişiyi terk ettiğiniz zaman ne olursa olsun acı çekmesine engel olamazsınız.

Amacınız bu süreci olabildiğince az sancılı geçirmek ve karşı tarafı kırmamak olmalıdır. Siz, belki de hayatınızın en önemli kararını vererek geleceği görmek adına bir plan içerisindesiniz.

Kalbini kırmadan ayrılmak için karşı tarafa sert sözler sarf edilmemesi gereklidir. Karşı tarafla yapılan ayrılık konuşması tartışmaya dönmemelidir. Özellikle kişiler ayrılırken karşı tarafı suçlamamalı ve yükü karşı tarafın omuzlarına bırakmamalıdır. Beklemediği bir anda ayrılık yaşayan kişi, oldukça fazla üzülecektir. Söylenilen cümleler karşı tarafın acısını arttırmamalı aksine süreci hafifletmelidir.

Kararınızdan Emin Olun

Ayrılık sürecine girdikten sonra karardan pişman olmak ve partnere geri dönmeye çalışmak oldukça büyük bir hatadır. Bu yüzden anlık kızgınlıklar sonucunda ayrılığa karar verilmemesi gerekir. Kişilerin ayrılmadan önce kendisi ile yüzleşmesi ve kararlarını sorgulaması oldukça önemlidir. Eğer bir kişi ayrılık kararı verir, ancak geri dönmek isterse iki taraf da yara alır. Üstelik ilişki de bu süreçte oldukça fazla zarar görür.

Ayrılık kararınızdan emin olun ve bu durumu karşı tarafa öyle iletin. Ayrılık kararı vermek ve sonrasında yeniden barışmaya çalışmak oldukça yaralayıcıdır. Birkaç defa ayrılık sürecine girmiş bir ilişkinin zarar görmesi muhtemeldir. Karşıdaki kişiye ayrılık acını yaşattıktan sonra vazgeçmek ve bu acıyı iki defa yaşatmak, daha kötü sonuçlara yol açacaktır. Ayrılık kararı veren kişi, öncelikle bu kararı neden verdiğini bilmelidir. Kişi kendisi ile baş başa kalmalı ve ayrılığı değerlendirmelidir. Ayrılığın neden olması gerektiği düşünülmelidir. Eğer kişi hala ayrılmayı tercih ediyor ise o zaman karşı tarafa söylenmesi gereklidir.

Ne Söyleyeceğinizi Belirleyin

Ayrılmak kadar ayrılık esnasında söylenen cümleler de kişilerin hafızasına kazınır. Bu nedenle ne söyleyeceğinizi belirleyin ve karşı tarafla öyle konuşmaya başlayın. Ayrılık konuşması sırasında karşı tarafın bazı soru işaretleri olacaktır. Bu soru işaretlerinin ne olacağı önceden belirlenmeli ve verilecek cevaplar hazırlanmalıdır. Aksi takdirde anlık yanıtlar, karşı tarafı üzebilir. Sonucunun düşünülmediği herhangi bir cümle kişinin ağzından çıkmamalıdır. Konuşma esnasında kişinin ağzından çıkan yanlış bir cümle, karşı tarafı sinirlendirebilir ya da üzebilir. Bu durumda ayrılık kararı veren kişi tamamen haklı olsa bile haksız bir konumda yer alabilir. Eğer kişi ayrılık kararından emin ise kendisine bir konuşma hazırlamalı ve öyle görüşmelidir.

blank

Konuşmayı Uzatmayın

Konuşmayı uzatmayın, aksi takdirde karşı tarafı bunaltır ve daha da üzebilirsiniz. Ayrılık zaten iki taraf için de yeteri kadar acı verici bir süreçtir. Bu nedenle olabildiğince kısa sürdürülmesi gereklidir. Kısa ve kolay anlatımlarla karşı tarafa ayrılık iletilmelidir. Konuşmayı uzun tutmak karşı tarafı olumsuz yönde etkileyeceği gibi sizi de olumsuz etkileyebilir. Birkaç basit cümle ile ayrılığa neden karar verildiği karşı tarafa iletilmelidir. Ancak bu yapılırken kesinlikle karşı taraf suçlanmamalıdır. Karşı tarafı suçlamak ve ayrılığın sorumluluğunu karşı tarafa vermek oldukça acı verici olacaktır. Konuşma sonrasında karşı tarafın daha da azı çekmemesi için herhangi birisini suçlamadan basit bir dille ayrılık konuşması yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: İlişkilerde ideal iletişim kurma teknikleri

Kibar Olun

Ayrılık konuşması yaparken kesinlikle kibar olun. Farklı durumlardan dolayı kişi ayrılmaya karar verebilir. Ancak ayrılmak karşı taraf için oldukça zor bir durumdur. Bu durumda kişinin empati kurması ve cümlelerini buna göre seçmesi gereklidir. Ayrılık esnasında karşı tarafa söylenen cümleler, kişinin kendisine söylenmesini istemeyeceği cümleler olmamalıdır. Bir kızgınlık ya da rahatsızlık sonucu kişiler ayrılmaya karar verebilir. Bu esnada ayrılık konuşması yapmak kişilerin kırıcı cümleler kurmasına neden olacaktır. Kesinlikle aşağılayıcı ve alaycı tavırların sergilenmemesi gereklidir. Ayrılığın neden gerekli olduğu kibar şekilde ifade edilmelidir. Zaten oldukça zor olan ayrılık süreci karşı taraf için zorlaştırılmamalıdır.

blank

Yüz Yüze Konuşun

Böyle önemli bir konuyu kesinlikle telefon ya da kısa mesajla karşı tarafa iletmeyin. Her ne olursa olsun yüz yüze konuşun ve karşı tarafı anlamaya çalışın. Ne kadar kötü şey yaşanmış olursa olsun, karşı tarafla geçen zamana saygı duyun. Karşı tarafa duyulan saygıdan dolayı yüz yüze konuşma yapın. Birebir konuşma yapmak her zaman daha açıklayıcı ve daha doğru olacaktır. Böylelikle karşı tarafa her şey daha rahat iletilecek ve karşı tarafın anlaması kolaylaştırılacaktır. Ayrılık konuşması yaparken karşıdaki insana değersiz davranılmaması gereklidir. Geçmişte o kişinin sevildiği ve birbirinizi seçtiğinizi unutmamanız önemlidir. Zamanında birbirini mutlu eden iki kişi birbirine kötü davranmadan, kibar bir şekilde yollarını ayırmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Yaşam Koçluğu ve İletişim Önerileri

Geri Dönüş İhtimali Tanımayın

Kişiler, ayrılık konuşması yaparken genel olarak “ara verelim” gibi cümleleri tercih eder. Bu cümle ile ayrılığın karşı tarafa daha az acı vermesi düşünülür. Ancak geri dönüş ihtimali tanımayın, bu ihtimal yalnızca karşı tarafın umutlanmasına neden olur. Karşı taraftan ayrılmak isteniyor ise bu direkt olarak iletilmelidir. Karşı tarafa sahte bir umut verilmemeli ve kişinin ilerleyen süreçte daha fazla üzülmesine engel olunmalıdır. Eğer ayrılık konuşması esnasında karşı tarafa geri dönüş ihtimali verilir ise kişide hep bir umut olacaktır. Zaman geçtikçe karşı taraf bir geri dönüş bekleyecek ve gerçekleşmedikçe acı çekecektir. Karşı tarafa sürekli devam eden bir acı vermemek için kesin konuşma yapılmalıdır. Belki aklınıza giden sevgili geri döner mi sorusu gelebilir, ancak bu ihtimalin artık kalmadığını görebilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir