Kalp Çakranızı Açmanın 6 Yolu

Anahata çakrası olarak da bilinen kalp çakrası, 7 çakranın merkezidir. Yeşil renge sahiptir, yaşam enerjisi ve dönüşümü temsil eder. Bedenin fiziksel ile ruhsal kısımları arasında bağlantı kurar. Dengeli olduğunda sevgi, şefkat ve bağışlayıcılık hissedersiniz. Tüm çakraların merkezi olarak vücudunuzun enerji döngüsünde önemli bir rol oynar. Doğru önlemlerle kalp çakrasını dengeleyebilir ve getirdiği tüm faydalardan yararlanabilirsiniz.

Her çakra, fiziksel sağlık için önemli bir rol oynasa da muhtemelen en önemli duygusal enerji merkezi, kalp çakrasıdır. Kalp çakrası, dünya deneyimimiz, insanlar arasındaki ilişkilerimiz ve ilahi enerjiyle olan bağlantımızda da önemli bir rol oynar. Kalp çakrası, vücudunuzdaki diğer altı çakranın orta hattında yer aldığından ve bir bütün olarak vücut sisteminin dengelenmesi ile beraber aydınlatılmasında rol oynadığından, stresli zamanlarda bu bölgeyi bloke etmemek son derece önemlidir. İşte sizlere kalp çakranızı açmanın 6 yolu!

1.      Meditasyon

Meditasyonun çok önemli avantajları vardır. En önemlisi de meditasyon, farkındalığınızı büyük oranda eğitir. Duygularınız hakkında güçlü bir farkındalık, dengesiz bir kalp çakrasını tekrar dengeye getirmenize yardımcı olacaktır. Meditasyona başlamak için günlük olarak en az 10-15 dakika ayırmalısınız. Sessiz bir yer bulun, oturun veya uzanın, etrafınızdaki tüm sesleri azaltın, gözlerinizi kapatın ve nefesinize konsantre olun. Yeni başlayanlar için arka planda çalıştırabileceğiniz rehberli bir meditasyon sesi veya rahatlatıcı bir meditasyon müziği önerilir.

İlginizi Çekebilir: Meditasyon nasıl yapılır

2.      Olumlamalar

Olumlu olumlamalar, bilinçaltınızı yeniden programlamanıza yardımcı olur. Engellenen bir çakranın semptomlarını bilmeniz ve rahatlatmak için bu semptomları ortadan kaldırabilmeniz çok önemlidir. İşte kalp çakranızı açmanıza yardımcı olacak birkaç olumlama örneği:

  • Kalp çakram açık ve hiçbir zaman kapanmayacak.
  • Sevmeye hazırım.
  • İnsanları hatalarından dolayı her durumda affederim.
  • Kendimi seviyorum ve başkaları tarafından arzulanıyorum.
  • Küçük sorunlar için insanlardan nefret etmiyorum.
  • Karşıma çıkan her şeyde güzelliği görmek için zaman ayırıyorum.
  • İltifatları hak ediyorum ve memnuniyetle kabul ediyorum.
  • Benim için iyi olan sevgi ve aşk dolu destekleyici ilişkilere her zaman hazırım.
  • İnsanları kucaklıyorum ve sevgi gönderiyorum.

3.      Affetmek

Affedici olmak, kalp çakranızı iyileştirmek için son derece önemlidir. Kapalı olan kalp çakralarına genel olarak geçmiş dönemlerde olan olaylar neden olur. Örneğin, daha önceki ilişkinizde çok incindiniz ve şimdi tekrar aşık olmaktan korkuyorsunuz. Kendinizi geçmiş olaylardan kurtarın. Yas tutmayı bırakın ve kendinizi veya sizi inciten kişiyi affedin. Bir olayı aklınızda bitirdiğinizde yeni bir deneyim için alan yaratacaksınız. Affetmek yeni bir başlangıçtır.

4.      Duyguları Açmak

Duygularınızı dış dünyaya gösterin. Onları asla geri tutmayın. Canınızı sıkan ne varsa söyleyin, canınız istediğinde ağlayın, iltifat edin, arkadaşlarınıza onlara değer verdiğinizi ve sevdiğinizi söyleyin. Duyguları dışa açmakla ilgili bir sorununuz varsa (içe kapanıklık, utangaçlık gibi) bunun yerine bir günlük tutabilirsiniz. Duygularınızı yazın ve kelimelere dökün. Bu, kısa sürede kalp çakranızın açılmasına yardımcı olacaktır.

5.      Güzel Bakmak, Güzel Görmek

Hayattaki güzel şeyleri gördüğünüzde daha fazla sevgi hissedebileceğinizi de göreceksiniz. Güzellik ve neşe, genel olarak güneşli bir gün, sevdiğiniz bir yemek, temiz bir ev veya en sevdiğiniz şarkı gibi küçük detaylarda gizlidir. Gereksiz randevuları programınızdan kaldırın, sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirin ve kişisel olarak size uygun bir tempoda hayatınıza devam edin. En iyisi, kendinize her gün güzel bir şey görme veya deneyimleme hedefi koymaktır. Bu şekilde, yalnızca genel dikkatinizi keskinleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha mutlu olacaksınız. Tüm bunlarla beraber özellikle de kalp çakralarını iyileştirmek için bol müzik dinleyin. Genelde hüzünlü müzikler dinliyorsanız, durdurun. Hayata karşı olumlu bir tutum kazanmak için bilinçli olarak neşeli müzikler dinlemenizi öneririz.

6.      Aromaterapi

Kalıcı olarak dengeli bir kalp çakrası için kısa süreli tekniklerden daha fazlası gerekir. Kalp çakranız sadece bir defa meditasyon yaparak dengelenmeyebilir. Uzun süreli başarıya ulaşmak için gerekli olan, bakış açınızda kalıcı bir değişiklik yapmaktır. Ayrıca aromaterapi de çakraları açmak için son derece önemlidir. Koku, çekiciliğin gücünü taşır ve iletir. Gül, kakao, yasemin, lavanta, kakule, bergamot, nane ve mercanköşk yağları gibi kalp çakrasına karşılık gelen bitkisel yağlar, enerjinizi yükseltmeye yardımcı olur. Bitkisel yağları bir difüzörde kullanabileceğiniz gibi doğrudan koklayabilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir