Mutlu ve Evli Çiftlerin Uyguladığı İletişim Becerileri

Mutlu ve evli çiftlerin belirli tecrübeleri ve sizin için yol gösterici olabileceği önerileri paylaşmak istiyorum. Günlük yaşamınız da iş hakkında, çocuklarla ilgili, yoğun geçen gün ve daha birçok konu hakkında konuşuyorsunuz. Ancak bunlardan daha önemlisi sevdiğiniz kişiyle doğru iletişim kurma olmalıdır. Bunun bilincinde olan kişiler için daha farklı durumlar söz konusudur. sonuçta bu kişi ile aynı yatağı paylaşıyor, özel günlerinizi kutluyor hatta sosyal aktivitelerinizi bile birlikte yapıyorsunuz. Bunları yapmak ile yapmamak arasın da oluşan farklılık ile birlikte her gün yapılan aktiviteler nasıl sıkıcı gelebiliyorsa bunlar da size artık belirli bir dönem sonra klişe gelebilir.

Aslında bu bir birinize olan yakınlığınızın sonucu oluşan bir durum diyebiliriz. Bunun için yapmanız gereken belirli işler vardır. Bazı zamanlar ayrı kalmak, farklı kişiler ile aktiviteler yapmak, kendinize zaman ayırmak gibi…

Karşılıklı kendinizi ifşa etme ve sır paylaşma tutkunuz ne zaman “yüzeysel” ve “sadece gerçekler” yolunda gitti?

Evliliğiniz konusun da kendinizi eşinizden üstün görmemeniz ve ona karşı çok daha ılımlı olmanız gerekiyor. Mesela benimle ilgili ne düşünüyor diye kendinize sorduğunuz da aslında bunun cevabını verebiliyor olmanız gerekir. Bu soruyu cevaplayamadığınız da bilmelisiniz ki ilişkinizde ters giden bir durum söz konusudur.

Çiftlerin önemsediği ve unutamadığı en önemli günleri; Balayı tatili, tanıştıkları ilk zamanlar, yedikleri ilk yemek, gittikleri ilk film, yedikleri yemek, kendinizi bu konuda üstün görmenize gerek yok. Emin olun tüm çiftler bu günleri hiç bir zaman unutmazlar.

Evli çiftler için en büyük sorunlardan biri de  “hayatımın geri kalanını seninle geçirmek” bağını oluşturan şey, aslında bu bizim için evliliğimizi zor durumlara sokacağımız düşüncenin temellerini oluşturduğu ilk dönemlerdir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Çiftler İçin İlişki Açılımı

Evli çiftler için sorun başladığın da ve bunlar üst üste geldiğin de kendilerini hemen evli olmadıkları dönemlere iterler. Bu düşünce ile kendilerini her ne kadar iyi hissediyor olarak görseler de zamanla bu durum çiftler için çıkmaz bir hal alabilir.  Bunun yerine karmaşık giden hayatı tersine çevirme konusun da destek alabilirsiniz.

İlişkinizin ilk dönemlerinde partnerinizin yapmış olduğu hareketler, sergilediği tavır, konuşma adabı, hareketleri, size olan ilgisi zamanla sıkıcı hale gelebilir. Yukarı da belirtmiş olduğum bazı durumlar bunun için geçerlidir. Kendinizi bu konuda daha iyi hissetmek istiyorsanız uzak kalmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca hayatınıza renk katacak etkinlikler de düzenleyebilirsiniz.

Mutlu bir çift olmak için neler yapmamız gerekir

Bazı zamanlar karşımızda ki insandan beklentilerimiz olur.

Örneğin; daha önce sizin için sürekli yaptığı güzel bir karşılamayı bugün yapmadığın da aklınıza neden sorusu gelebilir. Bunun için ona daha sevecen ve güler yüzle yaklaşmanız gerektiğini bilmelisiniz. Günün vermiş olduğu yorgunluğu ve yoğunluğu ile birlikte aklında günden kalan bir soru olabilir.

Kendinizi yorgunluğunuza bırakmak ve algılarınızı kapatmak yerine sizi iyi hissettirecek şeylere yönelmelisiniz. Bunu aşabilmenin en hızlı yolu “Eşinize duygusal yaklaşımda bulunmak” ve ona karşı daha samimi sözler sarf etmektir. Her ne kadar bazı zamanlar bu sözler artık bize monotonlaşmış gibi gelse de hiç beklenmedik zamanlar da çok güzel tepkimeler alabiliriz.

Rahip Kevin Thompson , kadınların sessiz kocalarını açabilmeleri için çok güzel bir yazı paylaşmış. Bu konuda şüpheleriniz ve desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız göz atabilirsiniz.

Kadınlardan aldığı en tutarlı şikayetlerden birinin erkeklerin konuşmaması olduğunu söylüyor.

Şaşırtıcı gerçek, kendisinin de belirttiği gibi, erkeklerin aslında konuştuklarından daha fazla konuşmak istemeleridir.  Samimiyet bağlantısını gerçekten  istiyorlar .

Evlilikte iletişim becerilerinizi ve samimiyetinizi geliştirmenin 6 yolu.

1.Arzularınız konusunda dürüst olun

Eşinizin sizinle birlikte olduğun da konuşması mı yoksa dinlemesi mi önemli. Bu soruyu ilk önce kendinize sormanız da fayda var. Bu sayede eşinizden tam olarak ne istediğinizi de biliyor olacaksınız. Her iki yöntem de aslın da güzel ve duyarlı bir iletişim yöntemidir. Bunun için ekstra bir çaba ya da beceri sarf etmenize gerek yok.

Ancak, sizin için yetersiz olduğunu düşündüğünüz bir konu da ona karşı daha samimi olmanız gerekir. Sizin tepkiniz ve doğruluğunuz ile belki de hiç beklenmedik hoş cevaplar alabilirsiniz. Çünkü kadınlar her ne kadar kocalarının konuşmamasından şikayetçi olsalar da onların konuşmasından çok kendilerini dinlemesini isterler.

2. Size güvenmesini sağlayın

Siz ona karşı her ne kadar kendinizi yakın hissediyor olsanız da bazı zamanlar da aslında karşınız da ki insan sizin ona yakın olduğunuz kadar size uzak olabilir. Bu uzaklaşmanın nedenlerini çözmek, sorunun temeline inmek ve gidermek için sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Kendinizi bu konuda eksik görüyorsanız bir terapisti ile görüşebilirsiniz. Genelde iletişim konusun da sorun yaşayan çiftlerin en temel sorunu korkudur. Ona karşı daha cesur cümleler kurarak size karşı tepki vermesini sağlayabilirsiniz. Tabi kullandığınız cesur cümleler de ona karşı kırıcı olmamaya özen göstermeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Meditasyon nasıl yapılır?

3. Farklı yönlerinizi sevmeyi deneyin

Her insanın kendine özgü özellikleri ve yaşam biçimi vardır. Her ne kadar bir çift olsanız da bazı zamanlar çiftler bu konuda duyarlı olmak yerine bu farklılıkları görmezden gelirler. Onun sevdiği bir aktiviteyi görmezden gelmek yerine onunla birlikte katılmayı teklif edebilirsiniz. Kadın ve erkeğin sadece sosyal anlam da değil özel konular da da farklı beklenti ve ihtiyaçları olabilir. Önemli olan bu ihtiyaçlarınızı bilmeli ve bizlere uzak olsalar da karşımızda ki insana karşı daha iyimser olabiliriz.

Kadınların sevgi erkeklerin de saygı beklediğini bilmelisiniz.

Erkeklere her ne kadar uzak olsa da kadınlar konuşma esnasın da göz teması kurmayı severler. Bu durumu oldukça sıklıkla yaparak erkeğinizin sizin üzeriniz de daha etkili ve çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Bu bakışmalar sizi her ne kadar heyecanlandırıyor olsa da cümlenizi unutmadan ve sözlerini tamamlayıcı nitelikte konuşmanıza devam etmelisiniz.

4. Karşınızdaki insanı önemle dinleyin

Bir insanı dinlemek onun hakkında belirtmiş olduğu konuyu öğrenmeniz anlamına gelir. Bu nedenle karşınızda ki insanı anlayabilmeniz için iyi bir dinleyici olmanız gerekir. Onu ne kadar dikkatle dinlediğinizi anladığın da size karşı kuracağı cümleler de daha seçici ve özenli olur. Evli çiftler eşlerini tanımak adına her zaman iyi bir dinleyici ve özenli bir konuşmacı olmalıdırlar. Yanlış bir izlenim bırakmamak adına bunlara dikkat etmemiz gerekir. Karşınızda ki insanın konuşması bitmeden konuşmaya çalışmak ona karşı büyük saygısızlık olacaktır. Bunun yerine onu dinlerken kuracağınız cümleleri kafanız da özetleyebilirsiniz.

5. Cevap alabileceğiniz sorular sorun

İyi misin sorusuna cevap olarak size karşı cevap olarak evet diyeceği konusun da şüpheniz olmasın. Bunun yerine daha açıklayıcı cevaplar alabileceğiniz ve konuşmanızın bitmeyeceği sorular ile onu konuşturabilirsiniz. Sizinle konuşmak isteyen biri zaten konuşmasının sonun da belirleyici cümleler kurarak sizin de ona karşı cevaplar vermenizi bekleyecektir. Ona karşı hazırlıklı olmalı ve duyarlı cümleler kurmanız gerekir.

6. Doğru zamanda doğru yerde olmak

Yoğun bir gün geçirmişseniz detaylı konuşmalara kesinlikle girmeyin. Bu tarz konuları kişiler yorgun olduğun zamanlar konuşulduğunda kesinlikle çıkan sonuç tartışma olacaktır. Bazen bir bakış bile binlerce cümlenize bedel olabilir. Daha iyi bir güne saklamıyor ve hemen konuşmanız gerektiğini düşünüyorsanız bu konuda eşinize danışarak birlikte ortak bir yol izleyebilirsiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir