Narsistik kişilik bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir

Narsistik kişilik bozukluğu günümüzde pek çok insanın yaşadığı kişisel problemlerin başında gelmektedir. Aslında bu problemi, “narsistik” olan kişilerden ziyade çevresindekiler yaşar. Bir insanın kendisini sevmesi, yeteneklerini doğru bir şekilde değerlendirip özüne güven duyması iyi bir şey olsa da narsizm kavramı bu anlamlara gelmemektedir.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Narsistik kişilik bozukluğu belirtileri arasında en başta aşırı derecede kendini beğenmişlik gelir. Bu öz sevicilik, kendine güvenme anlamına gelmemektedir. Gösteriş, kibir, şatafat ya da hiçbir kavram bu “narsistçe kendini beğenme” durumunu izah edemez. Gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir üstünlük duygusuna kapılan narsistler, kendilerinin çok özel birisi olduklarına inanırlar.

Bunların yanı sıra bu insanlar herhangi sıradan bir şey için çok daha iyidirler. Sadece yüksek statüde bulunan yerler ya da insanlarla birlikte olmak isterler. Zira narsistik kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler, dünya üzerindeki diğer tüm insanlardan daha iyi özelliklere sahip olduklarına inanırlar. Bu durum onların “beceriksiz” ya da “başarısız” oldukları anlamına gelmez. Bilakis, aralarında herhangi bir konuda çok üstün meziyetlere sahip olan insanlar da bulunmaktadır. Ancak kim olursa olsun hiçbir insan sınırı olmayan bir yeteneğe sahip değildir. Narsistler, zaten iyi oldukları konularda en iyisi olduklarını abartarak anlatma eğilimine sahiptir. Bunun yanı sıra hiç de iyi olmadıkları şeylerde de iyi olduklarını iddia edebilirler.

İlginizi Çekebilir: Psiko ruhsallık

Narsistin Özellikleri

Narsistin özellikleri arasında kendi şahıslarını doğrudan ilgilendiren bir olayı abartarak anlatma bulunmaktadır. Sürekli olarak kendilerinin diğer insanlardan sütün olduklarını düşünürler. Eğer bir narsistin egosu okşanmazsa öfkelenmesi kaçınılmazdır. Egolarının sürekli şişirilmesine ihtiyaç duyan narsistler, bu taleplerini yerine getiren insanlarla birlikte olma eğilimindedir. Yapılan psikiyatri araştırmalarına göre narsistik kişilik bozukluğuna sahip olan insanların en çok bağımlı kişilik bozukluğu yaşayan insanlarla birlikte olduğunu ortaya koymuştur.

Bütün bunlara ek olarak bir narsist, kendilerine hayranlık beslemeyen; kendisine meydan okuyan ya da kendi şahsıyla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen küçük bir kusuru bulunan insanları aşağılama eğilimindedir. İnsanları genellikle lakap takarak, zorbalık uygulayarak ya da daha ileri seviyelerde saldırarak küçük düşürdüklerini düşünürler.

Narsistin Tuzakları

Narsistin tuzakları denildiği zaman bu insanların her şeyi bilerek ve isteyerek yaptıklarını düşünmemek gerekir. Çünkü narsizm, psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Hiç kimse kendi isteğiyle bir hastalık sahibi olmak istemez.  Ancak bu durum, narsizm hastalığına yakalanan ya da bu hastalıkla dünyaya gelen bir insanın, başkalarını da hasta etmesini olumlu karşılamak anlamına gelmemektedir.

Narsistler genel olarak kendilerinin özel bir insan olduklarını düşünürler. Gerçekten de bazıları öyle olabilir. Bir narsistin, iyi bir resim çizme, usta bir şiir yazma ya da büyük bir futbol kabiliyeti olabilir. Fakat burada asıl problem, narsistin yetersiz olmamasında değil kendisini yeterli hissetmemesinden kaynaklanır. Narsistler genellikle içten içe yetersizlik duygusu yaşayan kimselerdir. Abartılı görüntüleriyle, sürekli egolarını övmeleriyle bu durumun üzerini kapatmaya çalışırlar.

Narsistlerin tuzaklarının başında abartılı bir cömertlik gelir. Cömertlik her ne kadar iyi bir özellik olarak biliniyor olsa da narsistlerin cömertliği sahtedir. Karşılarındaki insanlardan egolarını şişirecek bir övgü alabilmek için cömertlik taktiği uygularlar.

Narsist Sevgili

Narsist sevgili kadın ya da erkek pek çok insanın hayatında yer alan en büyük problemlerin başında gelir. Her narsist, hastalıklı iç dünyasını parmakla seçilecek kadar belirgin bir şekilde göstermez. Tıpta “gizli narsizm” olarak nitelendirilen bu kimseleri ortaya çıkarmanın en iyi formülü onların bazı özel yönlerini tanımaktan geçer.

Narsistik kişiler oldukça etkileyici ve çekicilerdir. Zira onlar için hayat bir tiyatro sahnesi gibidir. Sürekli olarak etrafa sahte ama şık bir izlenim bırakırlar. Karşılarındaki insanların egoları üzerinde sarsıcı bir etki bırakmak, onların yaşam amacıdır. Eğer bir narsistin iletişime geçtiği insanın öz saygısı düşükse, karşısındakinden çok etkilenecektir.

Narsist Nasıl Anlaşılır?

Narsist nasıl anlaşılır sorusu özellikle ikili ilişkilerinde hiçbir sebep olmamasına rağmen tıkanan kimseler için büyük bir problemdir. Çünkü her narsist, kendisini belli etmez. Belki bunu bilinçli bir şekilde de yapmıyor olabilir. Zira narsizm, en başta söylemiş olduğumuz gibi bir tercih ya da eğilim değil, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bir narsist, kendisini ne kadar çok saklamaya çalışıyor olursa olsun önüne geçemeyeceği daha doğru geçmek istemeyeceği bazı özellikleri bulunur. Bunun başındaysa “egolarını şişirecek itaatkâr hayran” isteği gelmektedir. Narsistler, çevrelerinde kendisine hayran olan insanların olmasını isterler. Onları sıradan ve önemsiz hissettirecek kimselerle yakınlık kurmadıkları gibi böyle insanlara karşı oldukça sert manipülasyon taktikleri uygulayabilirler.

Eğer birlikte olduğunuz kişinin ya da hayatınızın herhangi bir alanında yer alan bir insanın narsist olduğundan şüpheleniyorsanız bu şüphenizi giderecek tek bir yol bulunuyor. O da narsistin sahte cömertlik tavırlarını karşılıksız bırakmaktır. Kendisine verilecek bir övgünün rüşveti olarak size sunduğu bir şeyi reddettiğinizde karşınızdaki kişi öfkeleniyorsa şüphelerinizde haklısınız demektir.

Narsizm Tedavisi

Narsizm tedavisi diğer tüm kişilik bozukluklarında olduğu gibi psikoterapiyle başlamaktadır. Sahte ve abartılı tavırlarının altında yatan “özgüvensiz çocuk” psikoterapiyle birlikte ortaya çıkarılır. Eğer bu problemi yaşayan bireyin narsizm seviyesi çok ileri bir düzeydeyse psikoterapi tek başına işe yaramayacaktır. İleri seviyedeki vakalarda başvurulan ilaçlarla birlikte narsizm tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır.

İlginizi Çekebilir: https://www.tarotfali.net/blog/ruh-esi/

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir