Mutluluk: En İyi Psikolojik Yöntemler

Mutluluk, insan hayatındaki en önemli unsurdur. Mutluluk için olumlu psikolojik müdahaleler, en iyi sonucu verir. Ancak birçok farklı psikolojik yöntem, birlikte yapıldığında çok daha fazla etkisi olacaktır.

Yapılan araştırmalar, birçok farklı psikolojik tekniklerin, sağlığı iyi olan veya fiziksel ve zihinsel hastalıkları olan kişiler için son derece etkili olabileceğini göstermiştir. Ancak buradaki en önemli husus, kişinin kendisine uyan doğru tekniği bulmasıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde tekniklerin insanların gereksinimlerine uyması gerekmesine rağmen, psikolojik terapiler refahı iyileştirmede de etkilidir. İşte mutluluk için en iyi psikolojik yöntemler!

Önemli Düşünceler İçin Fırsat Yaratmak

Mutlu olabilmenin en önemli ve etkili yolu, çok geç olmadan mutluluğu düşünmektir. Çalışma metodolojisi uzmanları, bunu yapmanın çeşitli yollarını önerir:

Günlük olarak bir gözden geçirme yapın, rollere göre çalışmalar yapın, hayatınız için bir plan yapın, hayatınızın bir resmini yaratın!

Günlük değerlendirme veya günlük planlama gibi telaşlı ve kısa vadeli düşünmenin içinde kolayca kaybolurken, haftalık planlama çok daha umut verici olabilir. Belirli yerlere veya etkinliklere gitmeyi alışkanlık haline getirmek daha etkilidir. Örneğin, düzenli koşular yapmak veya ilginç kongrelere katılmak çok etkileyici olabilir. Yaşlılara ve hastalara hedefli ziyaretler yapmak veya bir mezarlığı ziyaret etmek de bazen çok daha etkili olabilir.

Fiziksel Aktiviteler

Belirgin bir egzersiz eksikliği çeken ve temiz havada çok nadiren hareket eden herkes melankoli, uyuşukluk ve kayıtsızlığa eğilimli hale gelir. Rekreasyonel egzersiz, bazen sadece birkaç squat veya birkaç dakikalık ip atlama, ruh halini iyileştirirken bedeni ve zihni harekete geçirir.

Nefes egzersizleri de benzer etkiler gösterebilir. Dolaylı olarak koşmak, belirli hormonları serbest bırakarak zihinsel tazeliği, özellikle yaratıcılığı arttırmaya yardımcı olur. Birçok insan, sürekli tükenme nedeniyle hayatın onlara sunduğu fırsatların çoğunu kaçırır.

Öğrenme İsteği

İnsanlar, çıkarlarını takip edebildiklerinde daha mutlu olurlar. Can sıkıntısı, mutluluk duygusunu engeller ve hatta çocuklarda fiziksel acıya neden olabilir. Ancak öğrenme isteği, bir şeye sadece iyiliksever bir gülümsemeyle bakmak anlamına gelmez. Bunun için ilgi alanınıza giren her şeyi öğrenmeye çalışın.

Mutluluk da bir ilgi alanı olabilir. Nasıl mutlu olunacağını, mutluluğu neyin tetiklediğini gerçekten bilmek istiyor musunuz? Bunun için bir kitap okumak iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Ve bir ipucu daha! Yeni bir ilgi alanı bulmaya ne dersiniz?

Daha önce hiç ilgilenmediğiniz ve size yepyeni bir dünyanın kapılarını açabilecek farklı bir alan bulmaya başlayabilirsiniz. Örneğin binicilik, yelkencilik, fosiller, tropikal bitkiler, klasik antik çağ, yeni bir dil ve daha birçok farklı alan!

Hayatın Resmini Çizmek

Bir yaşam planı yapmak, sizi plan yapmamaktan daha mutlu etmez. Bununla birlikte yapılan birçok araştırmaya göre uzmanlar yaşam planları, yaşam imgeleri, yaşam felsefeleri veya yaşam hedeflerini sık sık bir kâğıda yazmayı öneriyor. Böyle bir yaşam imgesi, dinlerin yaptığı gibi bir yönelim sağlayabilir.

Bunun temelde iki nedeni vardır. Çok spesifik fikirler geliştirirsek kader, bizim için her şeyi çok kolay mahvedebilir. Yanlış bir şeyi planladığımızda ise yaşamdaki rollerimizin talepleri arasındaki ikiliği pekiştirebiliriz.

Çalışma metodolojisi ise bize, hedefler belirleyebileceğimizi ve onlara ulaşabileceğimizi öğretir. Gerçekleştirme gücünü ortaya çıkarmak, her zaman hedeflere dayanır. Çoğu insan, zamanla hedefleri profesyonel başarı ve maddi başarı ile eşitlemeye alışır. Hedeflerin çalışma ile yöntemsel etkisi, ideal hedefler ve eğitim hedefleri ile de ortaya çıkar. Bu nedenle onlarca yıldır çalışan metodolojistler, hedeflerinizi en azından üçe bölmenizi tavsiye ediyor. Bunlar ise performans hedefleri, ideal hedefler ve eğitim hedefleridir.

İlginizi Çekebilir: https://www.tarotfali.net/blog/kendinizi-mutlu-etmenin-yollari/

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir