Partnerinizle Sağlıklı Bir İlişkiniz Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Kusursuz ve sağlıklı bir ilişki her konuda aynı düşünceye sahip olmak değil, yeri geldiğinde tartışabilmektir. Her konuda aynı fikirde olmak zaten genel olarak olağan dışıdır. Çiftin farklı fikirlerde olsa da birbirine saygı duyması, özel alanlarına müdahale etmemesi lazımdır. Mükemmel ve sağlıklı bir ilişki, ilişkiyi uzun ömürlü yapar. Ancak sürekli sorun yaşanan ve kavga olan ilişkilerin ömrü ne yazık ki uzun sürmez. Çiftler yalnız kalmak isteyebilir, bazen kafa dinlemek isteyebilirler. Bu olağan bir durum olduğu için iki tarafın da birbirine saygıyla yaklaşmalıdır. Hatta kibarlıktan eksik bir ilişki de kişileri yorar ve ilişkilerini erken bitirmelerine neden olabilir.

Ben Yerine Biz Kullanmak

Ben yerine biz kullanmak ilişkinize daha güç ve sevgi katacaktır. Genellikle kişinin sürekli kendinden bahsetmesi ve ben yaptım demesi hoş değildir. Bu kişinin egosunun ilişkinizin önüne geçmesine neden olacaktır. Bu yüzden olumlu ya da olumsuz her durumda biz demekten çekinmeyin. Ben öyleyim demek yerine biz öyleyiz diyerek durumu daha ılımlı bir hale sokabilirsiniz.

Çoğul bahsetmek hem aranızdaki sevgiyi güçlendirir hem de daha ılımlı yaklaşmanızı sağlar. Birbirinize olan daha yumuşak tavırlarınız, ilişkinize tabii ki olumlu yansır. Bu yüzden çok fazla kaba söylemden kaçınmak ve biz hitabıyla konuşmak daha iyidir. Tamamen size özel bir durum yoksa ben kullanmak daha olumludur.

blank

Kişisel Alanlarınıza Saygı Duyun

Kişisel alanlarınıza saygı duymak hem ilişkiniz için hem de kendiniz için oldukça önemlidir. Bazen partnerinizle birbirinize izin vermeli ve tek başınıza kalmalısınız. Yoksa hem ilişkinizden sıkılır hem de psikolojik olarak yıpranırsınız. Eşinizle anlaşarak bazen ayrı gün geçirebilir, gittiğiniz yere onsuz gidebilirsiniz. Kendi özel alanlarınıza müdahale etmemesi konusunda anlaşmanız çok iyi olacaktır. Kişisel alanlarınıza saygı duymak ilişkiyi hem daha çekilebilir kılar hem de ömrünü uzatır. Karşınızdaki kişiye olan sevginizin bitmemesi ve ona bağlı kalmanız bununla alakalıdır. Birbirinizi çok sıkmazsanız hem ilişkiniz zarar görmez hem de siz. Kafanızı dağıtmak için bazen kendinize izin vermeli ve kişiselliğinize önem vermelisiniz.

blank

Birbirinizin Hayatını Merak Edin

Birbirinizin hayatını merak etmek harika bir ilişkinizin olduğunun en uç göstergelerinden bir tanesidir. Partnerinizin gün içinde neler yaptığını merak etmek, onun neyle ilgilendiğini sormak bunlardan bazılarıdır. Onun çok özel olmamak kaydıysa geçmişini merak etmek de sayılabilir. Ancak bu kesinlikle ondan hesap sormak ya da onu azarlamak şeklinde olmamalıdır. Dozunda bir merak etme her ilişkiyi güçlendirir ve daha akıcı kılar. Sağlıksız bir ilişkide ise merak duygusunun yerini hesap sorma alabilir. Bu yüzden hesap sormaktan mutlaka kaçınmalı ve karşınızdakiyle üslup problemini ortadan kaldırmalısınız. Aksi takdirde ilişkiniz hem yıpranır hem de siz bireysel olarak zarar görebilirsiniz.

blank

Aynı Düşüncede Olmamanın Sorun Olmaması

Aynı düşüncede olmamanın sorun olmaması kişinin olgunlaştığının en büyük göstergelerinden bir tanesidir. Bu yapıda bir kişi hem karşıdakine güzel bir hayat sunar hem de kendine. Bu yüzden kişinin psikolojik olarak olgunlaşması ilişki açısından da önemlidir. Partneri farklı fikre sahip olsa da bu sorun olmaz çünkü onunla düzeyli tartışabilir. Hatta farklı fikirde olduğu için yeni şeyler öğrenebilir, bakış açısı dahi gelişebilir. Bu yüzden farklı fikir ve bakış açısı bir ilişkiyi heyecanlı kılan özelliklerden bir tanesi olmalıdır. İlişkiyi yıpratmak yerine bu tarz farklılıkların normal olarak algılanması gerekir. Yoksa hem ilişkiniz zarar görür hem de kısa süre içinde birbirinize olan sevginiz azalır.

blank

Kötü İlişki Tecrübeleri Hakkında Açık Olun

Kötü ilişki tecrübeleri hakkında açıkça konuşabilmek geri kafalılıktan çok uzaktır. Hatta modern düşünce yapısına sahip olmanın en büyük göstergelerinden bir tanesidir. Partnerinizle her şeyi konuşabildiğiniz gibi bunu da konuşmanın normalliğini savunun. Dozunda bir geçmiş konuşması yapmak oldukça doğaldır. Bu sayede hem birbirinizin isteklerini anlamış hem de birbirinizi daha iyi tanımış olursunuz. Kötü deneyimlerden ders alarak birbirinize daha özenli ve hassas davranabilirsiniz.

İlişkinizin daha iyi gitmesinde etken olan kötü tecrübeler, güven sorunu yaratmamalıdır. Karşınızdakine olabildiğince güvenmeli ve onu sahiplenmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde ilişkinizin güven sorunundan ötürü bitmesi an meselesidir.

İlginizi Çekebilir: Sevdiğiniz kişiyle doğru iletişim kurma

Birbirinizin Sınırlarına Saygı Duyun

Birbirinizin sınırlarına saygı duymak sadece ilişkide değil normal arkadaşlıkta da çok önemlidir. Birbirinizin sınırlarına müdahale etmemeli ve asla tepki göstermemelisiniz. Çünkü kişinin ilişkide bireyselliğinden çok fazla ödün vermesi iyi değildir. Aksi takdirde ilişki sizin için bir hapis olmaktan öteye gitmez. Bazen yalnız kalmak, bazen sadece diğer arkadaşlarınızla vakit geçirmek oldukça doğaldır. Bunları anormal bir durum olarak görüp ilişkinize zarar vermek oldukça yanlıştır.

Partnerinizle bu özelliğe saygı duyarak hareket etmeli ve onun alanına müdahale etmemelisiniz. Birbirinizin özel eşyalarına olduğu kadar özel alanlarına da dokunmamalısınız. Bu tarz saygı türleri ilişkinizin oldukça sağlıklı hatta mükemmel olduğunun bir kanıtıdır. Ancak sadece sınırlara saygı duymak değil, diğer davranışlara da dikkat etmelisiniz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir