Tarot Kartları ve Duygular (Karşılaştırma9

Tarot kartları ve duygular, tartışmasız Tarot’un ana temasıdır. Çünkü yaşadığımız her şey, onların etrafında döner. Duygular, biz insanlar için çok önemlidir. Bizi aynı duygulara sahip olmayan diğer varlıklardan ayıran şey budur. Ama aynı zamanda duygularımız ve onları hissetme yeteneğimiz sayesinde bizi kolayca manipüle edebilirler.

Tarot, tüm duyguları iyi listeler. Bu kartlar, işlenmesi gereken ve en aza indirilmesi gerekenlerin yanı sıra tüm yönlerini sunar.

Tarot Kartları ve Olumsuz Duygular

Duygular, bilinçaltımızdan gelen mesajlardır. Duygular, kaynak ve sıralamalara göre değişse de dört tanedir. Bunlar öfke, üzüntü, korku ve neşedir.

Tarot, daha sonra artık nasıl tanımlayacağımızı bilmediğimiz duyguları takip etmeyi mümkün kılar. Bu, düşüncelerimizi duygularla karıştırmamızı veya yalnızca zihnin kendini ifade etmesine izin vermemizi engeller. Düşünceler, kendisini öncelikle bedensel duyumlar ve tepkiler yoluyla gösterir.

Tarot’un Devamı ve Duygular

Tarot kartlarına ve duygulara yakından bakarsak, tüm duyguların bir diyagramını çizebiliriz. Zihnin uyandırdığı duygular en fazla olandır. Akıl, üçüncü boyutta duyguları yönetmemizi sağlayan araçtır. Belli bir mantık için de gereklidir. Ancak görmediğimiz şey, zihnin de seviyelerinin olduğudur. Yani zihnin alt kısmı, belirsiz çözümler arayışı ile sürekli sorgulamanın ruminasyonlarını ve sorunlarını yaratan kısımdır.

Üst kısım ise ruh veya bilinçtir. Bu, tıpkı düşük zihin gibi duyguya sahip değildir. Ancak, bizi ilerletmek amacıyla küresel olarak hareket eder. Akıl, mevcut sistemimize eklenen durumdur. Aynı zamanda, duygular yaratarak bizi manipüle etmesine izin verir veya tersine, acı çekmede veya düşünce döngülerinde yeniden kullanmak için duyguları kristalize eder.

Tarot Kartları ve Statik Duygular

Statik duygular, içinden çıkması neredeyse imkânsız olan düşünce döngüleri oluşturan duygulardır. Bunun için düşüncelerin durumunun farkına varmak gerekir.

Tarot ve duygular, bu hapsetme biçimini gerçekleştirmeye yardımcı olmak için kesin olarak belirli kartlar sunar. Bu nedenle bazı kılıç kartları, içinden çıkılması zor olan acı durumlarını gösterir. Örneğin, Kılıç Üçlüsü veya Dokuzlusu, bir kişinin kendini düşüncelerine nasıl kilitleyebileceğini ve düşüncelerinin nasıl acı çektiğini gösterir.

Burada sunulan zihin, eylemi engelleyen ve içinden çıkması çok zor olan döngüler yaratan zihindir.  Burada vurgulanan duygular ise acı çekme veya üzüntü durumlarıdır.

Bağlanma ve Beklentiler

Beklentiler, insan köleliğinin en büyük itici güçlerinden biridir. Beklentiler, memnuniyetsizlik yaratır. Bunların en yaygın olanı, ilişkideki beklentilerdir. Bu şekilde kişiler, kararlarında ve gerçekleşmelerinde olaylara veya insanlara bağımlı hale gelir. Bu nedenle beklentilere sahip olmak bağımlı olmakla eş anlamlıdır.

Beklentiler, kaybetme korkusu gibi belirli duygulardan kendimizi soyutlayamamamızdan kaynaklanır. Tarot kartları ve duygular da bu yönü iyi gösterir.

Tarot Kartları ve Korku Duyguları

Duygular da diğer durumlar aracılığıyla kopyalanır. Kaybetme korkusunu buna örnek gösterebiliriz. Direkt olarak görünmese bile korku, Tarot’ta çok fazla yer alır.

Örneğin Tılsım Dörtlüsü, maddi varlıkları, gücü, bağlı olduğunuz her şeyi kaybetme korkusuyla elde tutmayı ifade eder. Ayrıca bu kart, bağlanmadan da bahseder. Bağlanma, maddi olabileceği gibi duygusal da olabilir.

Duygusal bağlılık, Kupa Beşlisi tarafından da kopyalanabilir. Anılara, bir duruma, düşüncelere, bir kişiye bağlı kalabiliriz. Özellikle Kupa Beşlisi, kendini geçmiş bağlardan kurtarmada zorluklar olduğunu gösterebilir. Ama aynı zamanda bir duruma bağlanmak veya çok fazla odaklanmak olduğuna da işaret edebilir.

Tarot’taki Duygular

Tüm Tarot kartları, bütün duyguları taşır. Bilgiyi iletmek için kesinlikle en iyi dildir diyebiliriz. Elbette ana kartlar, çok daha karmaşıktır ve daha karmaşık duygu veya hislere hitap ederler.

Bu nedenle, tüm kartlarla Tarot’u öğrenmeye başlamak, bazen daha çok daha kolaydır. Böylece kartların birbirleriyle olan etkileşimlerini daha iyi anlamış oluyoruz. Deneyimden yola çıkarak, küçüklerle başlayıp daha sonra büyüklere yaklaşarak kartları öğrenmeye başlamak daha kolaydır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir