Tarot’taki Işık (Kartların Dili)

Tarot’taki ışık, bin bir çeşit renkten oluşan dünyamızdaki gibi insan ruhunun bir yansımasıdır. Ancak renkler, herkes tarafından farklı biçimlerde algılanır. Bazıları renklere karşı daha hassastır, diğerleri ise çok daha az hassas olabilir! Bazı insanlar, renkleri hiçbir şekilde göremezler. Bu büyüleyici renk dünyası, Tarot için de benzerdir. Haritaya bakılarak renkler aydınlık bir dünyaya dönüşüyor.

Tüm Tarot kartları, ışığı aynı şekilde algılamaz. Onları zengin yapan, aynı zamanda büyük farkları da budur. Renkler, ışık fikrini kopyalamak için bir destek görevi görür. Eski Tarot kartları, ışık fikrini kopyalamak için yalnızca birkaç temel renge sahipti. Etkisi çok başarılı olduğu için çok başarılılardı.

Antik Tarot tasarımcıları, kuşkusuz içgüdüsel olarak ışığın, psişe tarafından algılanmasından ilham almıştı.

Tarot’taki Işık: Rüyaların Hatırası Mı?

Rüyalarda birçok farklı ruh haline sahip olabileceğini zaten fark etmiş olabilirsiniz. Güçlü ve zor duygulara sahip olan birçok farklı rüya, son derece karanlık veya karmaşık olabilir. Bizi farklı alemlere taşıyan güzel duyguların hayalleri ise oldukça açıktır. Renk yelpazesi de çok çeşitlidir ve bilinçaltı için çok kesin bir çağrışım içerir.

Bazı insanlar renkli, bazı insanlar ise siyah beyaz rüya görebilir. Rüyalardaki bu önemli ışık, çok kişiseldir ve tam manasıyla da kişiye özeldir. Işık, rüyalarda farklı şekillerde ve biçimlerde görünür. Bazı durumlarda bu, karanlıktan doğar ve dikkatimiz, gün doğumu ya da gün batımı gibi yükselen bir ışık tarafından tamamen çekilir.

Işık, bir dönüşümün veya beklenmedik bir şeyin önemli bir sembolü de olabilir. Birçok kişi için rüyalardaki bu ışık, Tanrı, ruh, sezgi veya büyük bilgelik için bir metafordur. Her durumda ışık, her zaman içinde ilahi bir şey içerir. Tarot, bu fikri takip ederek onu sadık bir şekilde kopyalamıştır.

Işık hayal ettiğimizde renkli ışıklar veya tamamen beyaz bir ışık görebiliriz. Beyaz ışığın bilinçsiz bir maneviyat ve evrim şekli olduğu söylenir. Tarot, mesajını iletmek için popüler bilinçaltını kullanır ve ışık, bir istisna değildir.

Tarot’ta Renkli Kartlar

Bir kart ne kadar renkli olursa, o kadar parlak bir sahne ve dolayısıyla önemli duygular uyandırır. Tıpkı rüyalarda olduğu gibi hoş bir durum ve yoğun duygular uyandırabilir. Bunu, çok renkli bir şekilde ya da çok beyaz bir ışıkla rüyalarda deneyimleyebiliriz.

Beyaz arka plan, her zaman o parlak havayı verir. Duyguları ve düşünceleri bıraktığımızda Tarot, renkleri bir boya paletinde olduğu gibi karıştırır ve kartın ışığını doğurur.

Tarot, Işık ve Duygu

Işık ve renk açısından bir şeyler hissetmek, düşünmekten çok daha kolaydır. Bilinçdışı ve sezgi, bilgiyi iletmek için görüntülerin yanı sıra renkleri (ve ışığı) de kullanır. Aynı zamanda Tarot’un dilidir ve son derece gelişmiştir.

Tüm Tarot desteleri farklıdır. Çünkü bunlar, görüntüye ve ışığa farklı davranırlar. Bu nedenle, kullandığımız Tarot destelerine bağlı olarak sezgi ve duygunun tamamen farklı olması anlaşılabilir.

Bu aynı zamanda bazı sorular için birden fazla Tarot destesi ve bazı sorular için de başka Tarot desteleri kullanma fikrini tamamen haklı çıkarır. Hiçbir Tarot destesi aynı değildir. Yorumun temeli aşağı yukarı aynı kalsa bile hiçbir kart farklı Tarot kartları için aynı şeyi söylemeyecektir. Yorumun kuralları aynıdır, ama geliş (duygu ve yorum) farklıdır.

Birçok Tarot destesini, bütün her şeyiyle karşılaştırarak eğlenebilirsiniz. Çünkü herkesin ışık konusunda çok kişisel bir görüşü vardır. Ancak Tarot, renklerin ahengiyle bize yorumlamayı kolaylaştırır. Bir nevi Tarot, renklerle de bize hitap diyebiliriz.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir