Ters Tarot Kartlarını Okumak

Ters Tarot kartlarını okumak, birçok acemi Tarot okuyucusu için son derece göz korkutucu olabilir. Kartların tüm anlamlarını düz bir şekilde öğrenmek için yola çıkmakla kalmayıp, aynı kartların 78 yeni anlamını öğrenmeniz gerekiyor. Bu durum, ezberlenmesi gereken toplam 156 farklı anlam demektir! Ancak istemiyorsanız, ters anlamları okumak zorunda değilsiniz. Aslında bu yöntem, birçok profesyonel Tarot okuyucularının kullanmadığı bir tekniktir.

Tarot Okumasında Neden Tersine Dönüşler Var?

Ters Tarot kartlarını okumak, Tarot okumalarınıza ekstra bir ayrıntı ve anlam seviyesi ekler. Bazen bir kartın olumlu veya olumsuz bir çağrışım olup olmadığına karar vermek zor olabilir. Ancak ters çevirmeler eklemek bize bu bağlamı verebilir. Bir bütün olarak ters Tarot kartlarını okumak, nispeten gelişmiş bir okuma tekniğidir. Bu yüzden bu tür bir okuma için hazır değilseniz kesinlikle endişelenmeyin. Ancak, yine de kendinize bir şans vermek istiyorsanız, işte size tüyolar!

Dahili Mi? Harici Mi?

Ters kartlar, kartın ne zaman harici değil de dahili bir etki olduğunu size söyleyebilir. Hem dik hem de ters kart kullanıyorsanız, o zaman dik bir durumun harici bir etki olduğunu gösterir ve ters çevrilmiş bir iç etki olabilir.

Bilinçli Mi? Bilinçaltı Mı?

Ters kartları okumanın bir başka yolu da tersine çevirmeyi bilinçaltı zihinle ilişkilendirmektir. Bu durum, herhangi bir dik kartın bilincimize atıfta bulunduğu ve ters kartların, bilinçaltının derinden gizli alemlerine baktığı anlamına gelir. Bu ters kartlar, varlığından bile haberdar olmadığımız yönlere atıfta bulunacaktır. Ancak, bilinçli zihne atıfta bulunan kartlar üzerinde doğrudan bir etki olacaktır.

Engel Mi? Köprü Mü?

Diğer bir teknik ise ileriye doğru hareket eden yolumuzda, dik kartları, köprüler ve tersleri ise blokajlar olarak görmektir.  Önünüzdeki bir köprü olduğunu düşünün, olmak istediğiniz yere ulaşmak için onu geçmeniz gerekiyor ama bir ağaç devrilmiş ve köprüyü geçmenizi engelliyor. İşte ağaç, bu konumda ters çevrilmiş kart olacaktır, köprü ise dik kart olacaktır.

Hareket Mi? Gecikme Mi?

Geri dönüşleri, hareket açısından da okuyabiliriz. Her karttan bir enerji akımı aktığını hayal edin. Dik konumdayken bu enerji, olayların sorunsuz bir şekilde ilerlemesine izin vererek serbestçe dolaşmasına izin verebilir. Bu kart ters çevrilirse enerji akışı tam manasıyla durur ve hiçbir yere gidemez. Örneğin, mevcut pozisyonda ters çevrilmiş bir Tılsım Ası ile karşı karşıya olduğumuzu düşünelim. Genellikle bu kart, kariyer, ev hayatı ve finansta iyi şansı simgeleyen bir karttır. Ancak tersine döndüğü an şansımız da durumumuz da değişir. Ters kartta görünen güzel, sürekli enerji akışı, kontrolümüzün dışına çıktığı ve işlerin ters gitmeye başladığı anlamına gelir.

Ters As ise aniden ortaya çıkan ani mali kayıplara veya para sorunlarına işaret ediyor olabilir. Bu para sorunları, başka bir şey düşünmenizi de engeller. Bir diğer örnek ise ters Aziz Tarot kartı olabilir. Bu kart, bir profesyonelin yardımına veya tavsiyesine ihtiyacınız olabileceğini, ancak muhtemelen bunu yapmak konusunda isteksiz olduğunuzu, belki de gururunuz veya kibriniz yüzünden olduğunu gösterir. Hayatınızın bu yönünün kontrolünü kaybettiğinizi başkalarının görmesini istemeyebilirsiniz.

Kartı Dik Çevirmek İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Kartı dik çevirmek, aslında kartın doğru anlamına ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini düşünmektir.  Örneğin, ters Kupaların Dörtlüsü kartına sahip olsaydık, bu bilinçaltı hayal kırıklığını gidermek için ne yapmanız gerekirdi? Nasıl farkına varabildik? Onu bilinçaltınızın derinliklerinden, üzerinde çalışmaya başlayabileceğiniz bilinçli zihninize nasıl sürükleyebilirsiniz?

Bir diğer örnek ters Kılıçların Dokuzlusu kartı olsun. Bu yeni girişimimiz hakkında hissettiğimiz içsel endişe ve kaygıyı gidermek için nasıl harekete geçebiliriz? Dışarıdan yardım alabilir miyiz? Korkularımız ve endişelerimiz hakkında birisiyle konuşabilir miyiz? Bu içsel kaygıyı nasıl alıp dışsal bir hale getirebiliriz?

Ters çevirmeye başlamanın en kolay yolu, hangi bağlamın sizi en çok etkilediğine karar vermektir. Kartları ters çevirmenin bilinçaltına atıfta bulunduğunu düşünüyor musunuz?

Her Tarot okuyucusu kartları farklı anlamlandırır ve yorumlar. Bu yüzden tek bir yol varmış gibi hissetmeyin. Bu tür bağlamlarla deneyler yapın ve hangisinin daha doğal olduğunu görerek o şekilde yorumlamalar yapın.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir