Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı Ve Tarihi

Uzakdoğu felsefesi denildiği zaman her an ilk akla gelen şey Yin ve Yang sembolleri oluyor. Yin ve Yang, Uzakdoğu sınırlarında özellik ile de Çin kısmında karşılıklı olarak zıtlıktaki denge içerisinde bulunulması ve biri birilerinin içerisine katmış oldukları anlamlara denk gelir. Asya sınırlarında coğrafi olarak hükümlerine devam eden, evren ve doğa arasında meydana gelen ilişkileri gözlemleyerek incelemeler yaparak açıklamalar getirme anlamına denilen kuramdır. Yin ve Yang temeline bakılacak olduğu zaman doğa içerisinde bulunan her şeyin karşıtlık ilişkileri içerisinde yer aldığını ve bu karşıtlık ile ilerlediğine dair inanışların yer aldığı bilinmektedir.

Çin felsefesi üzerinde incelemeler yapılacak olduğu zaman Yin ve Yang sınırlarından daha önce sonsuzluk bulunuyordu. Bundan sonra da Yin ve Yang adlı iki zıt düşüncenin ortaya çıkması dikkatleri çekti. Doğa içerisinde yer alan her şeyin bir zıttı olduğuna inanıldı. Bu zıtlık durumlar da Yin ve Yang olarak temsil edilmesi ile ön plana çıktı. Her ne kadar her ikisi de bir arada yer alsa bile bu iki zıt güç olmadan hareket etmenin de mümkün olmadığı anlamlarına inanılır. Evren içerisinde yer alan her şeyin zıttı ile beraber oldukları bilinir.

Yin ve Yang anlamları söz konusu olduğu zaman ilk akla gelen de siyah ile beyaz renklerin yer aldığı amblem oluyor. Amblem içerisinde yer alan kavis genel olarak sonsuz döngüye denk gelirken, değişimlere işaret eder. Yin ve Yang hem de artı ile eksi değerlerinin sembolü olarak bilinir.

Yang Sembolünün Anlamı Nedir?

Yang sembolü anlamı nedir diye incelenecek olduğu zaman güneş, erkek ve açık olan renkleri temsil ettiği bilinir.

İlginizi Çekebilir: Yıldız Haritası

Yin Sembolünün Anlamı Nedir?

Yin sembolünün anlamı nedir diye inceleme yapılacak olduğu zaman dişi, gece ve koyu renkleri sembolize ediyor olduğu her zaman ön plana çıkıyor.

Yin ve Yang’ın Sembolize Edilmesi

Yin ve Yang her ikisi bir araya geldikleri zaman biri birilerini tamamladıkları bilinir. Biri olmadan bir diğerinin olmayacağı anlamına gelir. Yani bir tanesi olmadan  bir diğerinin olmayacağı bilinir. Her ikisinin de bu kadar anlamlı olmasındaki en temel etki olarak aralarında oluşan zıtlıklardır. İnanışlara bakılacak olduğu zaman her şey sadece ve sadece zıttı oldukları anlarda bir varlık kazanması söz konusu olabilir. Bu sayede her Yin içerisinde bir Yang olmak zorunda olurken her Yang içerisinde de bir Yin olmak zorundadır. Yin ve Yang biri birilerine karşı dönüşümleri bulunur.

blank

Yin ve Yang’ın Bilinmeyen Gizemleri

Yin ve Yang temel enerji olarak bilinir ve kendi içerisinde farklı gizemleri bulunur. Kaos ve düzen felsefesi olarak gözlenir. Yin ve Yang kadın ve erkek ilişkilerinde meydana gelebilecek dengeden itme ve çekme sıkışma ve genişlemek gibi birçok anlama gelir. Kelime ve cümleler ile beraber oldukça karşımıza çıkan Yin, genel olarak içsel çekim gücü olarak bilinirken Yang da dışsal itim gücü olarak meydana gelir. Yin daha çok soğukluk ile kasılma anlamına gelirken Yang da sıcaklık ve genişleme olarak gözlenir. Göstergeler ile beraber bu prensipler modern fizik ile ilişkileri ile ön plana çıkar.

Yin daha çok dişi ve eril yönleri ile beraber araştırma sırasında tercih edilir. Bu süreçte meydana gelen ön görüler de her erkeğin içerisinde olan dişi, her kadının içerisinde olan eril enerjilerin barınıyor olduğuna dair ifadeler dikkatleri çeker.

Yin ve Yang prensibi incelenecek olduğu zaman bu anlarda meydana gelen dengesizliklerden ötekileştirme, iz düşüm gibi toplumlar sırasında eğitim sistemlerinden mekan dekorasyonlarına sağlığıma kadar her alana etki etmesi ile dikkatleri çeker. Geleneksel olarak Çin tıbbı sırasında araştırmalar da hala yerini almaya devam ediyor. Yaklaşımlar her zaman insanların hayatında oluşan zıtlıklar ile ne kadar iç içe olunması, bunun paralel bir evrene denk geldiğini gösteriyor.

Her ne kadar biz kötü bir şey oluyor sanıyor olsak bile her kötülüğün içinden çıkabilecek olan iyiliğe işaret ediyor. Tabi ki bir yandan da iyi sandığımız şeylerin bir anda içerisinden çıkabilecek olan kötülüklere de Yin ve Yang ile erişilir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yin_ile_yang

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir