Yoganın Sağlık Üzerindeki İnanılmaz Etkileri

Yoga, diğer şeylerin yanı sıra hareketlilik, destekleyici kasların güçlendirilmesi ve genel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Meditasyon ve gevşeme ile birlikte yoga, stresle ilişkili semptomlar, obezite, sırt ağrısı veya migren gibi ağrı semptomları üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Yoga tüm yaş grupları için uygundur, bir ünite 60 ile 90 dakika sürer. Bu aktivite, uygun bir odaklanma ile yaşamdaki her durumda beden ile zihni uyumlu hale getirme ve yaşam kalitesini iyileştirme fırsatı sunar.

Yoga ile Sağlığınıza Kavuşun!

Birçok yoga tekniği, çeşitli açılardan geleneksel tıbba yardımcı olur. Bu nedenle tıbbi tedaviye ek olarak terapötik olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte, tıbbi teşhis durumunda egzersizler, bireysel olarak ve tanınmış terapötik eğitime sahip bir yoga öğretmeni tarafından öğretilmelidir. Yoganın sağlığa faydaları şunlardır:

  • Astım: Yoga sırasında yapılan nefes egzersizleri sayesinde göğüs ile omurga harekete geçer. Bu da astımlı kişiler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kısacası bu aktivite, nefes alma şeklinizi değiştirir, nefesi derinleştirir ve yavaşlatır. Böylece sinir sistemi sakinleşir ve korkular hafifler.
  • Yüksek tansiyon: Hedefe yönelik yoga egzersizlerinin otonom sinir sistemi üzerinde de olumlu etkisi vardır. Yapılan çalışmalar, özellikle de yoganın sadece birkaç hafta sonra yüksek tansiyonda (hipertansiyon) önemli bir iyileşmeye yol açtığını göstermiştir. Bu aktivite, dayanıklılık performansını etkilemez. Ancak, uygun fiziksel ile beraber nefes egzersizleri ayrıca kardiyovasküler sistemi çalıştırabilir ve iç organlarda kan dolaşımını teşvik edebilir. Gevşeme egzersizleri, sistemi tekrar sakinleştirmeye yardımcı olur.
  • Metabolizma ve Kilo Verme: Bilimsel araştırmalara göre yoga ile diyabet hastalarında kan şekerindeki düşüş, sadece 6 ay sonra mümkündür. Ayrıca aşırı kilolu kişilerin düzenli egzersiz yaparak kilo verdiği gösterilmiştir. Bazı yoga stillerinin yağın azaltılması üzerinde doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen bireysel dinamik yoga yönergeleri bunu teşvik edebilir.
  • Baş Ağrıları: Özellikle de yoganın sakinleştirici unsurları (meditasyon, nefes alma, rahatlama) migren üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kronik baş ağrılarına genellikle kas gerginliği (özellikle boyun bölgesinde) eşlik eder ve yoga, kasları gevşetmeye önemli katkı sağlayabilir.
  • Sırt ve Eklem Sorunları: Doğru yapılan fiziksel egzersizler (asanalar) sayesinde tüm kas ile iskelet sistemi, daha esnek ve hareketli bir hale gelir. Ek olarak, yoga egzersizleri eklemleri, tendonları ve bağları zorlamaz. Ancak, esnekliği nazikçe destekleyerek bu aktiviteyi, sırt ağrısı veya eklem sorunları için ideal hale getirir. Amaç, daha az dinamik bölgeleri özel olarak harekete geçirirken (kalçalar), aşırı yüklenmiş bölgeleri (lomber omurga vs.) desteklemek ve güçlendirmektir.

İlginizi Çekebilir: Yoga nasıl yapılır

Yoga Sağlık İçin Nasıl Kullanılır?

Yoga terapisi sürecinde, ilgili kişinin semptomlarına göre kişiye özel hazırlanmış klasik yoga teknikleri seçilir. Bu teknikler, esasen geleneksel Hint yogasından öğeler olan nefes alma, hareket, gevşeme ve meditasyon egzersizlerinin bir kombinasyonunu içerir.

Yoga, bütünsel bir sağlık konseptidir. Bu nedenle yaşa ve semptomlara bağlı olarak değişebilen belirli nefes ve hareket egzersizleri seçilir. Bununla birlikte, ilgili konsept semptomlara odaklanmaz, kişiyi bir bütün olarak ele alır.

Örneğin, bireysel klasik fiziksel egzersizler (örneğin savaşçı, köprü, döner koltuk), kas ile iskelet sistemi, özellikle de omurga ile ilgili problemler için faydalı olabilir ve bireysel konseptin bir parçası olabilir. Nefes alma ve gevşeme tekniklerinin doğru kombinasyonu ise bireysel bir yoga konseptinin ön saflarında yer alabilir. Ancak her zaman bütünsel bir yaklaşıma gömülü olabilir.

Doğru yapılan yoga egzersizleri hareket ve duruş için iyidir. Bununla birlikte, bazı asanalar yanlış yapılırsa, omurgaya zarar vererek bağları, kasları ve tendonları aşırı yükleyebilir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir