Yolunda Gitmeyen Evliliğinizi Kurtarmanın Püf Noktaları

Bazen hayat bize çok farklı şeyler sunabilir ve çok iyi giden evliliklerimiz çok farklı bir hal alarak kötü bir duruma gelebilir. Aslında bu noktada birçok aile terapisti, evlilikler yolunda gitmediği zaman neler yapılarak nasıl kurtarılabilir gibi birçok durum hakkında açıklamalarda bulunuyor. Kötü giden evlilikleri kurtarmanın yolları planlanarak hareket edilirse aslında istenen sonuçlar rahat bir şekilde alınabilir. Bu yüzden ilk başta iyi bir plan ve program ile hareket edilmesi gerekir.

İlişkilerinizi Hayatınızın Merkezine Alın…

Yolunda gitmeyen evliliklerin temelinde birçok faktör vardır. Sorunlar, işler, çocuklar derken insanların odak noktaları bir anda değişebilir. Eğer yolunda gitmeyen bir evlilik varsa yeniden yoluna sokabilmek için bir anda hayatın merkezine almak uygun olabilir.

Benzetmelerden Uzak Kalın…

Bazen annem gibisin, bunun gibisin tarzı cümleler kullanıyor olabiliriz. Her ne kadar öfke ile yaptığımız benzetmeler olsa bile bu tarz söylemler kesinlik ile olmaması gerekir. İnsanlar bir de olumsuz isimlere benzetildiği zaman daha çok daralabilir, bu yüzden ilişkiden uzaklaşmak söz konusu olabilir.

blank

Yalnız Kalmaya Özen Gösterin…

Bazen yalnız kalmak birçok şeye iyi gelecektir. Her iki kişi de bir süre de olsa yalnız kalır ve ne istediklerini düşünmek için fırsat bulursa neden böyle olduğunu, nasıl düzeltebileceklerini, neler hissettiklerini daha iyi fark edebilirler.

Saygıyı Her Zaman Koruyun…

Bir evliliğin her ne kadar temelinde sevgi ve aşk var gibi dursa bile aslında her zaman en temelinde saygı yer alır. Saygının olmadığı bir yerde sevgi ve aşktan bahsetmek pek söz konusu olmaz. Bu yüzden karşınızdaki kişinin ne hissettiğine, duygularına, düşüncelerine ve isteklerine saygı duyun.

blank

Diyalog Sıklıklarını Arttırın…

İnsanlar zaten gün boyu çalıştıkları işlerden, ev işlerine kadar birçok şeyden yorulacaklardır. Her ne kadar eve geldikleri zaman biraz da olsa dinlenmek isteseler bile bir yandan diyalog kurmak da isterler. Fakat bu yorgunluklardan dolayı bir kenara çekilmek yerine karşılıklı olarak diyalog kurmaya özen gösterin. Bu durum, kısa sürede sizlere iyi gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı bir ilişki için neler yapmalıyım

Farklı Mekanlara Gidin…

Evlilik hayatını her zaman en sıkıcı hale getiren şeylerden bir tanesi de sürekli aynı ortamlarda ve aynı insanlar ile yer almaktır. Her ne kadar insan yaşamı birçok nedenden ötürü sadece buna izin veriyor olsa bile yenilikler her zaman iyi gelecektir. Eşlerin farklı adreslere gitmesi aslında o ortamlarda biri birilerine daha çok vakit açmalarına bu sayede daha rahat ne istediklerini anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu sayede insanlar yeniden biri birilerine karşı olan sevgilerini hatırlayabilecektir. Ne istediklerinin farkına vararak ona göre davranabileceklerdir.

blank

Empati Kurmayı Deneyin.

Evliliklerde en büyük sorunlardan biri de empati yeteneklerinin eksik olmasıdır. Tüm gün aynı şeylerle boğuşan ya da farklı sorunlarla yüz yüze kalmalar söz konusu olabilir. Bu noktada, her ne kadar yaşanılanlar dinleniyor olsa da empati kurulmadığı zaman tam olarak neler hissedildiği ve düşünüldüğü tam olarak anlaşılmayabilir. Bir defa da olsa kendimizi, karşımızda olan insanların yerine koymamız gerekir. Unutmayın empati, sempati ile doğru orantılıdır.

Eğer onların neler yaşadıklarını düşünür, kendimizi onlar gibi hissedersek o zaman birbirimizi daha iyi anlayabiliriz. Zaten bir evliliğin en temelinde her zaman karşılıklı anlama yani anlayış yatmaz mı? Bu konuda birçok aile terapisti ve uzman da bu yönde değil mi? Eğer bir sorun varsa empati yetenekleri ile beraber biri birilerinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

İnsanlar her ne kadar aile terapisti ya da psikolog denildiği zaman ben aciz miyim, onun bildiğini bilmiyor muyum diye düşünüyor olsa bile bu fikirler, en yanlış düşüncelerdir. Bu yüzden onlardan yardım almak, asla bir eksiklik değildir. Ana neden olarak görülemeyen şeylerin neler olduğunu görmek ve bu sayede sorunlar çözülebilecek mi, çözülemeyecek mi bunları değerlendirmektir. Bu güne kadar yapılan araştırmalara bakılacak olduğu zaman evliliklerinde sorun olan kim aile terapistinden eşler ile beraber giderek yardım aldılarsa aralarında olan sorunlar kısa sürede çözülmüştür.

Bu sayede insanların biri birilerine karşı olan sorunlu davranışları değişerek yeniden anlayışlı ortamlar birleşmeye başlamıştır. Eğer tek başlarınıza aşılabilecek bir durum değilse kesinlik ile destek almayı bir acizlik ya da yanlış bir şey olarak görmeyin. Belki de evlilikleri kurtarmak için son kalan anahtar sadece odur.

İlginizi Çekebilir: Nasıl mutlu bir çift olunur

blank

Sürprizlere Daha Çok Yer Verin…

İnsanların hayatı ne kadar monoton bir hale gelirse evlilikler o kadar sorunlu bir hale gelecektir. Çünkü artık her şey gibi evlilikler de sıradan bir hal almış ve heyecan adına en ufak bir şey kalmamıştır. Zaten bir ortamda heyecan adına bir şey kalmamışsa işte o zaman her şey yerini sorunlara bırakmıştır. Sorunlar ile yüz yüze kalmamak için birçok farklı heyecanı hayatınıza sokabilirsiniz. Bir kere heyecan insan hayatına girdiği zaman yeniden mutlu olduğunu hatırlayabilecektir.

Aranızdan El Alem Kelimesini Çekin…

Evlilikleri bozan en büyük şeylerden bir tanesi de aman el alem ne der cümlesidir. Bu cümle insan hayatını en çok mahveden adımlardan bir tanesidir. Bu yüzden de sorunlar ile boğuşmak yerine her zaman kendiniz ne istiyorsunuz, eşiniz neler istiyor bunlara odaklanmanız gerekir. Yoksa el alem siz mutlu musunuz mutsuz musunuz buna bakmaz. Sadece el alkışlar alem konuşur bunun farkına varın. İnsanların ne düşündüğü ne dediği ya da ne yaptığı ile ilgilenmeyin. Bu durum sizleri iyiye götürmek yerine aksine daha da kötüye gitmenize neden olacaktır.

blank

Kalbinizi Ona Açın…

Evliliği kurtarma yolları başında kalpleri biri birilerine tam anlamı ile açmak gelir. İnsanlar genel olarak birisi bitsin der diğeri susar ve biten ilişkilere doğru yol alınır. Aslında bir taraf adım atsa ve kalbinde olan her şeyi sakin bir şekilde anlatsa işte o zaman sorunları çok rahat geride bırakabilecektir. Fakat bu güne kadar biten ilişkilere bakılacak olduğu zaman yapılan araştırmalara göre yüzde 40tan daha büyük bir oranı sırf biri birilerine duygularını tam açmadıkları için bittiklerini gösteriyor. Eğer seviyorsan söyle, eğer seviyorsa söylesin ki yolunda gitmeyen evlilikleri kurtarmak için her iki tarafın da gücü olsun.

Biri Birinize Güç Olun…

Bir insanın hayatındaki en önemli güç her zaman eşidir. Aslında bir insan eşinden ne kadar güç alırsa hayata karşı o kadar başarılıdır. Fakat biz insan oğlu olarak bunun asla farkında değiliz. Bir şeyleri kayıp etmeden önce değerini anlamıyor ve sahip çıkmak nedir bilmiyoruz. Kaybettiğimiz zaman da o benim gücüm olacaktı gibi cümleler kuruyoruz. Eğer siz de yolunda gitmeyen bir ilişkiniz olduğuna inanıyorsanız pes etmeyin, yanında olun, her an destek olduğunuzu gösterdiğinizi belli edin. Bu sayede aslında istediğiniz sonuçlar sizlere daha iyi gelecektir. İyi bir evlilik için istediğiniz sonuçlar hayatınızda en iyi şekilde yer alsın istiyorsanız biraz daha sabırlı olun ve ona her an destek olun.

blank

Her Ne Olursa Olsun Yanında Olun…

Karşınızda olan insanlara en ufak bir sorunda gidecek gibi değil de her ne olursa olsun yanlarında olabileceğinizi gösterin. Bu durum aslında her ne kadar sorun dolu bir evlilik hayatı olsa bile yine de insanların sorunlarını halledebilmeleri için etkili olacaktır. İnsanlar her zaman birinin kalbinde sonsuz yer almak ve onları kalplerine sonsuz almak isterler. Bu sayede her ne kadar yolunda gitmeyen şeyler var denilse bile kısa sürede ortadan kalkacağı gözükecektir. Bu yüzden de sizler de her ne olursa olsun sırt dönmek ya da yarıda bırakmak yerine onu anladığınızı belli edin. Böylece her ne olursa olsun her an yanlarında olduğunuzu anlayacak ve buna göre tüm destekleri sunabilecek olduğunuzu göreceklerdir.

Araya Asla Birisini Katmayın…

İnsanların en büyük hataları her zaman araya birilerini katmaktan geçer. Bu araya katılan kişilere her ne kadar güvenilse de yapılacak en yanlış adımlardan biridir. İnsanlar öyle bir şey ki ne kadar güven verseler bile yine de birinden aldığı cümleyi farklı olarak kendi yorumunu katarak anlatabilir. Bu durum bir şeyler yoluna girsin diye uğraşıldığına işaret etse bile daha büyük kırgınlıkları ya da sorunları beraberinde getirecektir. Her ne isterseniz isteyin kendiniz anlatın. Böylece sorunlar birkaç gün ya da birkaç hafta en fazla birkaç ay devam eder ve sonra yeniden eski heyecanına kavuşur.

blank

Aileler Hemen Her Şeyi Öğrenmesin…

Her ne kadar mantıklı olsa bile aile büyükleri araya girdiği zaman mecburiyet de devreye girecektir. Kimse mecbur olduğu için kalmasın istiyorsanız sizler de birilerini değil sadece kalbinizi ortaya koyun!

Her yolu deneyin ama bu yöntemleri denerken sadece kalbinizi ortaya alın. Bu güne kadar yaşadığınız her şeyi düşünün ve ne kadar mutlu olduğunuz, ne kadar mutsuz oldunuz, size ne oldu bunlara bakın. Zaten en güzel cevabı kalbiniz verecek ve her şeyi yoluna sokabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Yaşam koçundan nasıl destek alınır

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir