Yeni Başlayanlar İçin Tarot Destesinin Yapısı

Piyasada çok sayıda Tarot kartı destesi var. Ancak bu kartların çoğu farklı bir yapıya sahiptir. Tipik olarak bir Tarot kart destesinde, 78 kart bulunur. Ancak, bu sayıdan daha fazla veya az olan bazı desteler de vardır. Ancak, aşağı yukarı aynı temel yapıyı takip ederler. Standart olan bir Tarot kartı destesinin yapısına bakalım;

Standart bir Tarot kart destesi 78 kart içerir. Bunlar da 2 temel gruba ayrılır:

Büyük Arkana Kartlar

Destenin ilk 22 kartına Büyük Arkana kartları denir. Doğal olarak bu kartlar, büyük gizemler veya sırlar içerdiği anlamına gelir.  Bu kartlar, üzerinde sıfır yazan deli adlı bir kartla başlar ve üzerinde yirmi bir olan dünya adlı karta ulaşana kadar devam eder.

Bu Büyük Arkana kartları, ruhun veya bir bireyin farklı anlayış, farkındalık ve hatta muhtemelen aydınlanma aşamalarındaki yolculuğunu gösterir. Çevremizdeki dünyada mevcut olan ana arketiplerden bahsederler. Genel olarak psikolojik veya ruhsal gelişim ve evrimin önemli aşamalarını belirtirler. Bu nedenle bir okumada, diğer kart grubu olan Küçük Arkana ile karşılaştırıldığında daha büyük bir değere sahiptirler.

Küçük Arkana Kartlar

Tarot kart destesinin kalan 56 kartına Küçük Arkana denir. Doğal olarak bu kartlar ise küçük gizemler veya sırlar içerirler. Bunlara genellikle pipler de denir. Bu kartlar, resimlerinde bulunan ana merkezi sembole göre 4 takıma bölünmüştür. Küçük Arkana kartları, normal hayatımızdaki farklı referans çerçevelerinin günlük yönleri hakkında konuşur. Örneğin, işimiz, duygularımız, düşüncelerimiz veya mali durumumuz hakkında konuşabilirler. Belki de bu yüzden küçükler olarak adlandırılıyorlar.

Küçük Arkana’nın 56 kartı, her biri 14 karttan oluşan dört farklı gruba ayrılır. Bu dört takıma tipik olarak Asa Takımı, Kılıç Takımı, Kupa Takımı ve Tılsım Takımı denir. Bu 14 kart ayrıca Pip Kartları ve Mahkeme Kartları olarak da ikiye ayrılır. Bir takımın ilk 10 kartı, as veya 1 ile başlayan ve ardından 10’a kadar devam eden basit bir model izler.

 

İlginizi Çekebilir: Tarot okumanın sırlarını çözün

Büyük Arkana ve Küçük Arkana Kartları Arasındaki Fark Nedir?

Tüm evren, bir Tarot destesinde bulunur ve her kart bir kişiyi, yeri veya olayı temsil eder. Bu semboller hem daha büyük sırları ifade eden Büyük Arkana kartlarında hem de daha küçük sırları ifade eden Küçük Arkana kartlarında tasvir edilmiştir. Büyük Arkana kartları, anıtsal, çığır açan etkileri temsil eder. Bu kartlar, yolculukları noktalar, güçlü bir mesaj olarak tek başına durur, döngülerin başlangıçlarını veya sonlarını tanımlayan yaşamı değiştiren hareketleri temsil eder.

Bu dinamik kartlar, büyük geçişler sırasında ortaya çıkar ve belirgin dönüşüm anlarına işaret eder. Kartlar, yaşam boyunca daha büyük yolculuğumuzdaki istasyonları temsil edecek şekilde numaralandırılmıştır; kronolojik sıraları zamanın geçişini ortaya koyuyor.

Küçük Arkana kartları ise günlük meseleleri yansıtır. Bu kartlar, dans etmek, yemek, uyumak veya kavga etmek gibi sıradan faaliyetlerde bulunan sıradan olayları gösterir. İnsan davranışları tarafından tetiklenen ve geçici olabilecek veya yalnızca küçük bir etkiye sahip olabilecek yumuşak geçişler sırasında ortaya çıkan eylemi önerirler.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz tarot falı

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir