Dikkat Geliştirmek (10 Etkili İpucu!)

Dikkat geliştirmek, hedeflenen herhangi bir şeyin gerçekleşmesine büyük katkı sağlar. Dikkat geliştirmek için yapılabilecek birçok farklı egzersiz vardır.

Uykusuzluk, hastalık veya elverişsiz ortam gibi birçok durum, dikkat dağınıklığına yol açabilir. Bu, belirli bir görevi mümkün olan en kısa sürede tamamlamak söz konusu olduğunda ise oldukça can sıkıcı olacaktır. Gerekli konsantrasyon olmadan yapılacak iş de beklentilerin gerisinde kalır. İşte dikkat geliştirmek için 10 etkili ipucu!

1.      Yeterince uyuduğunuzdan emin olun

Yüksek düzeyde dikkat için en önemli ön koşullardan biri yeterli uykudur. Dikkati uzun süreli tutmak, çok fazla zihinsel çaba gerektirir. Yorgunsanız, kendinizi kısa sürede dikkatsiz bulacaksınız. Örneğin, gece araç kullanan sürücüler, bu durumu daha fazla yaşayabilirler. İyi dinlenmiş ve enerji dolu olduğunuzda dikkatinizi daha da arttırabilirsiniz.

2.      Yeterince mola verin

Geceleri uykunun yaptığını, gün içinde düzenli molalarla gerçekleştirebilirsiniz. Kendinizi şarj edin, başınızı biraz dinlendirin ve başka şeyler düşünün. Kısa bir mola bile büyük bir fark yaratabilir. Daha sonra tüm dikkatinizi tekrar bir göreve verebilirsiniz.

3.      Dengeli bir diyet yapın

Gıda, vücudunuz için enerji tedarikçisidir ve dolayısıyla dikkatiniz için başka bir yapı taşıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, sadece vücudunuza ve sağlığınıza bir iyilik yapmakla kalmaz, aynı zamanda uyanıklığınızı da arttırır. Ayrıca yeterince su içtiğinizden emin olun. Dikkatinizi kaybetmemek için günde en az 1,5 litre civarında su tüketmelisiniz.

4.      Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın

Dikkatin dağılması, en büyük bir düşmanınız olabilir. Bu nedenle dikkati güçlendirmek ve sürdürmek için olası dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmalısınız. Telefonu sessize alın ve kapıyı kapatın.

5.      Konsantrasyon egzersizleri yapın

Uzun vadede konsantrasyonu geliştirmek için eğitim ve pratik gerekir. Dikkatinizi arttırabilecek farklı konsantrasyon egzersizleri deneyebilirsiniz. Örneğin, zor kelimeleri tersten yazmayı deneyin veya bir gazete sayfasında bir harfin kaç defa geçtiğini sayın. Bu, büyük bir dikkat gerektirir ve yeteneği eğitir.

6.      Sakız çiğneyin

Kısa bir dikkat artışına mı ihtiyacınız var? O zaman sakız çiğnemelisiniz. Yapılan araştırmalar, sakız çiğnemenin dikkati, ölçülebilir şekilde arttırdığını göstermiştir.

7.      Kitap okuyun

Bir kitaptan birkaç sayfa okuyarak konsantre olma yeteneğinizi arttırabilirsiniz. Kendinizi tamamen (farklı) bir konuya adarsanız, otomatik olarak dinlenirsiniz. Bilinçaltında düşüncelerinizi sıralayacak ve rahatlayacaksınız. Bu zihinsel duraklama, elinizdeki göreve geri dönmenizi kolaylaştırır.

8.      Kendinize son tarihler belirleyin

Günün bitmesine birkaç saat kaldıysa dikkatinizi, önemsiz şeylerle oyalama isteğiniz artar. Bunun yerine kendinize gerçekçi son tarihler belirlerseniz, fenomeni kontrol altına alabilirsiniz. Ardından, dikkatinizi elinizdeki göreve odaklayabilirsiniz.

9.      Spor yapın

Sporun birçok olumlu etkisi vardır. Örneğin dikkatinizi, vücudunuza ve spor performansınıza yönlendirirsiniz. Bu kasıtlı dikkat dağıtma, size net bir zihin verir. Bu da egzersiz yaptıktan sonra sorunları çözmeniz ve bir şeye yeni bir bakış açısıyla bakmanız gerekiyorsa şarttır. Aynı zamanda vücut, mutluluk hormonları salgılar ve böylece direncinizi arttırırsınız.

10. Hoş olmayan görevlerle başlayın

Güne başlarken geceleyin dinlendiğiniz için dikkatiniz çok daha yüksek olacaktır. Bu nedenle, bu aşamada enerjinizi sizin için o kadar kolay olmayan veya sadece sıkıcı olan görevlere vermelisiniz. Bu, onları hızlı bir şekilde halletmeye ve zihinsel olarak sapmamalarına yardımcı olur.

Tüm bunlarla beraber önce elinizdeki işleri bitirin ve sonra yeni bir işe başlayın. Çoklu görev yerine tek görev seçmelisiniz. Çoklu bir görevde dikkatinizin çok farklı yerlerde gezmesi son derece muhtemeldir. Ancak tek bir görevde dikkatiniz sadece bu işe odaklanacaktır.

 

İlginizi Çekebilir: https://www.tarotfali.net/blog/kupa-ikilisi-karti/

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir