Kendinizi Mutlu Etmenin Yolları

Mutluluk, kelimenin tam anlamıyla bacaklar da dahil olmak üzere tüm vücudu aktiviteyle doldurur. Bu da mutlu insanların harekete geçmeye hazır hissettiklerini gösterir. Mutluluk sadece harika hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda vücuda ve bağışıklığa ciddi oranda fayda sağlar.

Daha mutlu insanlar, bulaşıcı hastalıklarla savaşmaktan ve vücudu, yabancı maddelere karşı savunmaktan sorumlu olan antikor ile beraber antiviral genlerin daha güçlü bir formuna sahiptir. İşte bilimin insnaları daha mutlu edebileceğini kanıtladığı yöntemler!

Zihinsel olarak hayatınızdan bir şeyi çıkarın

İnsanlar, olmamış ama olmuş olabilecek iyi şeyleri düşünerek çok zaman harcarlar. Neyin olamayacağını düşünmek doğru bir şekilde kullanıldığında mutluluk için muazzam derecede güçlü olabilir.

Karşı olgusal düşünme, yaşamda anlam yaratabilir ve sahip olduklarınızla ilgili memnuniyeti arttırabilir. Bu nedenle, gerçekten takdir etmek için hayatınızdan bir şeyi zihinsel olarak çıkarın.

Bir teşekkür mesajı gönderin

Minnettarlık, sahip olduklarımızın tadını çıkarmamıza yardımcı olan güçlü bir duygudur. Size bir şekilde yardımcı olmuş birine bir e-posta, sms veya mektup göndererek hemen şimdi onu uyandırın. Küçük de olsa sizin için yaptıkları için onlara teşekkür edin.

Yapılan bir çalışma, bu küçük ama etkili uygulamanın mutluluğu en az %25 oranında arttırabileceğini bulmuştur.

Başkası için para harcayın

Para sizi mutlu edebilir, ancak, onu doğru şekilde kullanırsanız! En kolay yollardan biri de başkalarına harcamaktır. Peki, neden başkalarına harcama yapmak mutluluğunuzu arttırıyor?

Bunun nedeni kısmen, başkalarına yardım etmenin kendimizi iyi hissetmemizi sağlamasıdır. Kendimizi sorumlu insanlar olarak görmemizi teşvik etmeye yardımcı olur ve bu da bizi mutlu eder.

Biraz egzersiz yapın

Egzersiz, insanların kendilerini daha iyi hissetmek, enerji seviyelerini arttırmak ve gerginliği azaltmak için kullandıkları bir numaralı stratejidir. Bu egzersiz, bir maraton olmak zorunda değil; blok etrafında basit bir yürüyüş bile yeterli olacaktır.

Müzik dinleyin

Müzik dinlemenin faydaları saymakla bitmez. En iyi mutluluk stratejileri listesinde iki numara müzik dinlemektir.

Müzik, ruh halini birçok yönden etkileyebilir, ancak çoğu insan, müziği sevmelerinin en önemli nedeni olarak olumlu ruh halini yönetme gücünü değerlendirir.

Planlar yapın

Mutluluk psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar, beklentinin güçlü bir olumlu duygu olabileceğini gösteriyor. Bir şeylere daha sonra bakmaktan çok onları dört gözle beklemekten zevk alırız. Bu nedenle, şimdi bir plan yapın ve her zaman, ne kadar küçük olursa olsun, dört gözle bekleyeceğiniz bir şeye sahip olmaya çalışın.

Arkadaşlarla plan yapın

Mutluluk için en iyi plan türleri arkadaşlarladır. Sadece beklentinin zevkine sahip olacağınız için değil; aynı zamanda arkadaşlığı da canlı tutacaksınız!

8 milyon telefon görüşmesi üzerinde yapılan bir araştırma, tam olarak şaşırtıcı olmayan bir şekilde, insanlar birbirlerini geri aradığında arkadaşlıklarının hayatta kalma olasılığının çok daha yüksek olduğunu bulmuştur. Arkadaşlığın, mutluluk üzerindeki gücü paradan çok daha fazladır.

Yatmadan önce bugün olan üç güzel durumu listeleyin

Günün sonunda, yatmadan önce bugün olan üç güzel durumu düşünerek birkaç dakika geçirin. O kadar harika olmak zorunda değiller; sizi biraz daha iyi hissettiren sadece üç durum! Ayrıca, neden olduklarını da düşünebilirsiniz.

İnsanların bu egzersizi gerçekleştirdiği bir çalışmada, tam altı ay sonra mutlulukları arttı ve depresif belirtiler azaldı.

Özel güçlü yönler, mutluluğu arttırmaya yardımcı olur

Basitçe söylemek gerekirse güçlü yönler, iyi olduğunuz şeylerdir. Her ne ise insanlar, genellikle üstün oldukları şeyleri yaptıklarında daha fazla mutluluk hissederler. İyi olduğunuz şeyleri düşünün. Bunlar sosyal beceriler, fiziksel yetenekler, spor becerileri veya gerçekten herhangi bir şey olabilir. Birini güldürmek veya birine yardım eli uzatmak da olabilir.

Ardından bu beceriyi kullanmak için gün içinde biraz zaman ayırın. İnsanlar, kendilerine özgü güçlü yanlarını uyguladıklarında bu onları daha mutlu eder.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir