Müzik Dinlemenin 14 Etkili Faydası

Müzik dinlemenin faydaları arasında mutluluğu yüksek oranda teşvik etme, problemleri yatıştırma, uykuyu teşvik etme, bilişsel işlevi geliştirme ve motivasyon arttırma yer alır. Herkes, müzik dinlemenin hem düşünceler hem de duygular üzerinde sahip olabileceği muazzam faydaları ve gücü bilir. Müzik, sıradan bir günü büyülü hatta manevi bir şeye bile dönüştürebilir. Bu eşsiz aktivite teselli, rahatlama, güçlü hisler ve daha fazlasını sağlayabilir. İşte sizlere müzik dinlemenin faydaları:

Bilişsel işlevi geliştirir

Yapılan birçok araştırmada müzik dinlemenin bilişsel işlevi geliştirerek hafızayı güçlendirdiği görüldü. Bunun için günlük olarak sadece yarım saat müzik dinlemek yeterli!

Mutluluk verir

Bir araştırmada klasik besteleri dinleyen katılımcılar, pasif bir şekilde müzik dinleyenlere göre ruh hallerinin daha fazla yükseldiğini hissettiler. Bu durum, müziğin bizi etkisi altına almasına izin vermek yerine, deneyime ekstra bir duygusal güç verdiğini gösteriyor.

İlişki sorunlarını yatıştırır

Sakin bir müzik, ilişki sorunlarının acısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmayı kolaylaştırır

Yüksek tempolu müzik dinlemek, egzersizi daha kolay ve etkili bir hale getirir. Yürüme, koşma ve bisiklete binme gibi dayanıklılık egzersizleri, ağırlık kaldırma gibi daha az fayda sağlayan direnç egzersizlerine kıyasla yüksek tempolu müzikten en çok fayda sağlar.

Zihinsel yorgunluğun üstesinden gelmeye yardımcı olur

Özellikle de koşarken müzik dinlemek, zihinsel yorgunluk başlasa bile motivasyonu arttırmaya yardımcı oluyor. Yapılan bir araştırmada kendi seçtikleri bir motivasyonel çalma listesini dinledikten sonra zihinsel olarak yorgun olan koşucular, zihinsel olarak taze olanlarla aynı performansı sergilediler.

Sosyal bağlantıya fayda sağlar

Müzik, eğlenceden çok daha fazlasıdır; insanların birbirleriyle bağlantı kurmasının da bir yoludur. Müzik, bir konuşma noktasıdır. Bilim adamları beyinde, müziğin empati ile iletişimi desteklediğini, stresi azalttığını ve iyi hissettiren nörotransmitterlerin salınmasına yardımcı olduğunu buldular.

Tansiyonu düşürür

Bu eşsiz aktivite, insanların koroner kalp hastalığı tedavisi görmenin getirdiği stres ve kaygıyla baş etmelerine bile yardımcı olabilir. Yaklaşık 1.500 hastayı kapsayan 23 çalışmanın gözden geçirilmesi, müzik dinlemenin, kalp hastalarında kalp atış hızını, kan basıncını ve kaygıyı azalttığını buldu.

Büyük oranda rahatlatır

Ruh hali yönetimi, insanların müziği sevmesinin bir numaralı nedenidir. Yapılan bir araştırma, özellikle slow bir müziğin insan vücudunu ciddi anlamda rahatlattığını buldu.

İlginizi Çekebilir: Psiko Ruhsallık

Hareketli müzik zihinsel enerjiyi arttırır

Hareketli müzik dinlemek, zihinsel enerjiyi arttırmaya yardımcı olur. Bu tarz müzikleri dinleyen araştırmadaki insanlar, daha şiddetli konsantrasyon, hızlı tepki süreleri ve daha yüksek duygusal tepkiler gösterdiler.

Epilepsi için faydalıdır

Araştırma bulgularının gözden geçirilmesine göre özellikle Mozart’ı dinlemek, epileptik atakların sıklığını azaltabilir. 12 ayrı çalışmada her gün Mozart’ın piyano müziğini dinlemenin, epilepsi tedavisine yardımcı olduğu bulundu. Epilepsi, beyinde anormal nöronal aktiviteye neden olarak, sallanma hareketlerine, bilinç kaybına ve diğer semptomlara yol açan ve nispeten yaygın bir durumdur. İlginç ama Mozart’ı sadece bir kez dinlemek, anormal beyin aktivitesi ve nöbet sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Farklı hissettirir

Müziğin faydalarından biri de kendinizi farklı hissetmenizi sağlamasıdır. Sadece 15 saniye kadar kısa bir müzik, diğer insanların yüzlerindeki duyguları değerlendirme şeklinizi bile değiştirebilir.

Kültürel gelişim sağlar

Müzik dinlemek, doğal olarak insana belirli kültürel renkleri düşündürür. Farklı kültürlerde insanlar, belirli müzik türlerini belirli renklerle eşleştirir. Bu da kültürel meraka yol açarak gelişim sağlar.

Felç hastalarına fayda sağlayabilir

Felç geçiren kişilerin %50’sinde beynin görsel alanları etkilenir. Bu durum da görsel ihmale yol açar. Hasta, beynin hasar gördüğü yerin karşı tarafındaki nesnelerin farkındalığını kaybeder. Ancak yapılan araştırmalar, hastalar en sevdikleri müziği dinlediğinde görsel dikkatlerinin bir kısmının geri kazanıldığını bulmuştur. Dolayısıyla da müziğin faydaları felçli hastaların rehabilitasyonunda önemli bir araç olabilir.

Uykuyu teşvik eder

Bir araştırmaya göre insanların üçte ikisi uyumalarına yardımcı olmak için müzik dinliyor. İnsanlar, müziğin sesleri engelleyerek ve onları uyanık düşüncelerden uzaklaştırarak uyumalarına yardımcı olduğuna inanırlar. Gerçekten de araştırmalar, müziğin etkili bir uyku yardımı olabileceğini göstermeye başlıyor.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir