Nasıl Şanslı Olunur: Şansınızı Artırmanın Etkili Yolları

Kişilerin en yaygın sorunlarından bir tanesi, şanslarının olduğunu düşünmemeleridir. Şans bazen insanın ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biridir. Çoğu kişinin aklına şans denildiğinde gelen şans oyunları ile ilgilidir. Şans oyunları insan yaşamını sinsi sinsi alt üst eden, ancak kişiye aşıladığı hırs duygusu dolayısıyla da bağımlılık yapan bir durumdur. Doğru şekilde kullanıldığında şans iyi yerlere de kanalize edilebilecek bir olgudur.

Örneğin kişi iş bulma arzusu içerisinde olduğunda, şansa ihtiyacı olduğunu düşünür.

Genel bakıldığında kişi o iş için gerçekten çabalamış, bilinçdışında da o işi istiyorsa şansa ihtiyacı yoktur. Aslında şans diye bir şey yoktur. İnsan kendi şansını kendi yaratan ve bu şekilde ayakta kalan bir varlıktır. Şansın yaver gitmesi kişiyi başarılı yapmayacaktır. Kişi kendi başarısını kendi oluşturmaktadır. Dilerseniz işinizde rehberlik için tarot yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tüm bu yazılanlardan sonra kişiler şu soruyu sorabilir: “Hocam, zengin bir ailede doğan kişiyle, fakir bir ailede doğan kişinin şansı bir mi?” Elbette birinin diğerinden daha çok çalışması ve diğerine göre daha uzun merdivenleri tırmanması gerekmektedir. Fakat tarihte örnekleri çoktur, zengin bir ailede doğup hiç çalışmayan biri kısa süre içerisinde fakir hale gelebilir. Veya farklı durumlar dolayısıyla zenginliğin verdiği gücü kullanamayabilir. Fakir bir ailede doğan kişi ise, çabalayarak çok zengin olabilir.

Kimse şansı dolayısıyla zengin olmamıştır, zengin bir ailede doğan kişinin ailesi zengin olmak için üstün bir çaba göstermiştir. Ya da o zenginliği koruyabilmek için… Kendinizi daha ileriye taşımak ve hayatınıza yön verebilmek için yaşam koçluğu da alabilirsiniz.

İnsan kendi şansını kendisi yaratır

Şanslı olduğuna inanmak isteyen bireylerin, uzun vadeli bir çalışma sağlamaları gerekir. Bunun ders çalışmak anlamına gelmesini istemiyorum. Çünkü ders çalışmadan da çok iyi yerlere gelen kişiler vardır. Şans belki maddi şeyler ile ilgili değildir ancak manevi şeylerin etkisi büyüktür. Babası her dediğini yapmış bir çocukla, babası alkolik bir çocuk elbette bir değildir.

Ancak ilerleyen dönemde babası alkolik çocuk nasıl biri olmaması gerektiğini öğrenerek çok başarılı olabilir. Babası her dediğini yapan çocuk ise, nasıl biri olmaması gerektiğini öğrenemeyeceğinden şımarık yetişebilir ve hayatı boyunca aynı döngüyü devam ettirmek isteyebilir. Şans insanın kendi kendine yaratabileceği bir olgudur. Şans insanın karakteri ve istediği şeye ulaşma çabasıyla karakterizedir.

Şans da aslında insanın kendinde tamamlamak istediği bir olgudur. Bir ötekinin eksikliğini tamamlamak adına bir girişimde bulunmayan kişiler şansın olduğuna inanmayı tercih eder. Bir ötekinin eksikliği hiçbir zaman tamamlanmaz, kişi kendi şansını yaratsa bile hep daha fazlasını isteyecektir. Bir ötekinin eksikliğini tamamlayan kişi ölür, fiziksel bir ölüm olmasa da yaşarken öleceği bir gerçektir.

Şans Güvenilir Bir Gerçek Mi?

Kişinin işini şansa bırakması, şansın güvenilecek bir gerçek olmadığının kanıtıdır. Ancak şansa inanan bir kişi, gerekli şans olgusu için her adımı tamamlamışsa, şans güvenebilir bir gerçek olabilir. Çünkü kişinin şansla ve şansıyla bağlantısı bir nevi kalmayacaktır. Bundan sonra yapması gereken şanstan beslenmek değil, şansını beslemek olacaktır. Bunun için atılan adımlar kişinin o gerçekten istediği ve arzuladığı şeye ulaşmasına katkı sağlayacaktır. Şansa ihtiyaç yoktur, kişi hiç şansı olmadan da istediği başarıya ulaşabilme ve istediğini alabilme şansına sahiptir.

Kendi şansımı nasıl yaratırım?

Kendi şansını gerçekten yaratma amacı içerisinde olan bir insanın, çabalaması ve bir ötekinin eksikliğine ulaşması gerekir. Her şeyi olduğu halde mutlu olmayan insanlar, kendi kendine yetebileceklerinden şüphe etmektedir. İnsan kendi kendine yetebilen bir varlıktır, muhteşem bir iş sahibi olmak, ya da büyük ödüller kazanmak insanı kısa süreli mutlu edecek ancak gerçek bir mutluluk vermeyecektir. Gerçek mutluluk insanın içindedir. Gerçekten mutlu olmayı isteyen kişiler bir ötekinin eksikliğini anlamaları ve ne için çabaladığına bakmaları gerekir. Az önce verdiğimiz örnekten yola çıkarsak, babası alkolik olan bir adamın her zaman içerisinde bir baba eksikliği görülecektir.

Ona istediğini vermediği için. Fakat bakıldığında çocuğunun her istediğini yapan bir babanın çocuğu da baba eksikliği yaşayabilir. Her şeye sahip olduğu halde mutlu olmaması bununla ilgilidir. Üstelik eksikliğin nerede olduğunu dahi bilmeyecektir. Bundandır ki alkolik adamın çocuğu başarılı olacak, diğeri ise başarının ne anlama geldiğini dahi bilmeyecektir.

İlginizi Çekebilir: Tek kart evet hayır açılımı

Kendi şansınızı yaratma amacı içerisindeyseniz, ilk yapmanız gereken kendi yolunuzu çizmek ve önünüze hedefler koymak olmalıdır. Ancak fikriniz hiçbir zaman o hedefe ulaştığınızda artık mutlu olacağınız yönünde olmamalıdır. Bu durum sizlere hayal kırıklığından başka bir şey getirmeyecektir. Yapmanız gereken o hedefe ulaşmak için çabalamak ve her zaman bir üst hedefi önünüze getirmek olmalıdır.

Aksi takdirde mutluluğu yakalamanız düşük bir ihtimal olarak hayatınızda yerini alacaktır. Şans oyunlarından kaçınmak, bu noktada yapabileceğiniz en iyi şeydir. Şansın bir değeri varsa, o oyunlarda ortaya çıkacaktır. Ancak kişinin işini şansa bırakmaması, onu daha da mutlu edecek bir hamle olacaktır. Büyük düşünmek ve önüne büyük hedefler koymak, şansın kişiden sıyrılmış versiyonu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ruh eşi nedir

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir