Sevdiğiniz yada İlgili Olduğunuz Kişiyle İletişim Kurma Yöntemleri

İletişim kurmak, iki insan arasındaki en temel aktivitedir. Özellikle biri diğerini seviyorsa sohbete geçme süreci daha zorlu olabilir. Konu bulmak, konuyu ilerletmek ve eğlenceli, zeki, anlayışlı biri gibi gözükmek iletişim kurma yöntemlerinin temellerinde yer alır. Eğer doğru yöntemleri kullanarak iletişime geçmeye çalışırsanız sohbetiniz daha verimli ilerleyebilir. Hal ve hareketleriniz etkili iletişim tekniklerine ne kadar uygunsa sevdiğiniz kişiyle aranızdaki çekim o kadar artar. İletişime geçmekte zorluk yaşıyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz… Her insan karşısında ki kişinin Benim hakkımda ne düşünüyor sorunu sorduğunu bilmelisiniz.

İlk İzlenim Oldukça Önemlidir

İlk izlenim her yerde olduğu gibi iletişim kurarken de oldukça önemlidir. Bu yüzden kıyafetinize, saçınıza, dişlerinize kısaca tüm fiziksel özelliklerinize dikkat edin. Sadece fiziksel değil ruhsal özellikleriniz de iletişime uygun olmalıdır. Mutlu, huzurlu ve rahat yapıda olduğunuz bir anda iletişime geçmeniz daha yararlı olur. Bu yüzden ilk izlenim için kendinizi her anlamda hazırlayın. Bir insanın karşısındaki kişiye ısınabilmesi ve onu sevebilmesi için ilk 7 saniyenin önemi oldukça fazladır. Eğer bu 7 saniyeyi başarılı şekilde atlatırsanız iletişimin geri kalanı daha verimli geçebilir. Bu 7 saniye içerisinde yaptığınız hareketler ve ses tonunuz her şeyi etkileyebilir. Egolu biri gibi görünmekten kaçının, pozitif bir izlenim yakalamaya çalışın.

İletişime Geçmek İçin En Doğru Zamanı Bul

İlgi duyduğunuz kişiyle iletişime geçmekte zorluk yaşıyorsanız ilk olarak doğru zamanı bulmalısınız. Meşgul ya da başının kalabalık olduğu bir anda sohbete geçmeye çalışmak biraz garip görünebilir. Ayrıca her iki tarafından da zorla konuşmaya çalışmasına neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca boş ve sakin zamanları yakalamaya çalışın. Örneğin ikinizde okuldaysanız kısa tenefüslerde ya da dersin başlamasına çok az zaman kala iletişime geçmeye çalışmayın. Okul etkinliklerini ya da ders çıkışlarını değerlendirebilirsiniz. Daha ilk konuşmada buluşmak için plan yapmaya çalışmayın. Bu hareketiniz iletişimin başlamadan bitmesine neden olabilir. Çok fazla yavaş olmadan ağırdan almaya çalışın ve en doğru zamanı yakaladığınız zaman iletişimin temellerini atın.

Ortak Yerlerde Takıl

Sevdiğiniz kişiyle ortak yerlerde takılırsanız iletişim kurma ihtimaliniz artar. Onu takip etmeyin, sadece en çok nerelerde vakit geçirdiğini arkadaşlarından ya da sosyal medyadan öğrenmeye çalışın. Eğer aynı mekanda tesadüfen karşılaşırsanız iletişime daha hızlı ve rahat bir şekilde geçebilirsiniz. Ancak tesadüfen karşılaşma şekillerini çok fazla abartmayın, aksi halde onu korkutabilir ve iletişim kurma ihtimalinizi yok edebilirsiniz. Sadece sohbet için konu bulabileceğiniz, hoş karşılaşmalar yaratmaya çalışın.

Bulunduğunuz yer ile ilgili gözlemlerinizi eğlenceli bir dille anlatabilir, ne sıklıkla oraya gittiğini sorabilirsiniz. Eğer bir kafede karşılaştıysanız oranın yemeklerinden bahsedebilir, ardından kendi sevdiğiniz mekanların isimlerini söyleyebilirsiniz. Hatta sohbeti biraz daha ilerleterek farklı bir gün için farklı bir mekanda plan dahi yapabilirsiniz.

Ortak Noktalarınız Üzerinden Sohbete Gir

Örneğin aynı yerde okuyorsanız ya da çalışıyorsanız bu sizin ortak noktanızdır. Bu nokta üzerinden sohbete girebilir ve devam ettirebilirsiniz. Bu sayede aranızda bir yakınlık olduğunu hissettirebilir, arkadaşça bir başlangıçla sohbeti daha samimi hale getirebilirsiniz. Sohbet esnasında güncel durumunuz ile alakalı sorular da sorabilirsiniz. Örneğin okuldaysanız dersler ya da ödevler hakkında soru sorabilir, aynı iş yerinde çalışıyorsanız da izin günlerinizi tartışabilirsiniz.

Eğer hiç ortak noktanız yoksa, “selam” ya da “nasılsın?” gibi klişe bir başlangıç yapmayın. İlgi alanlarınızı keşfedebileceğiniz bir soru yöneltin. Bu sayede ortak noktalarınızı bulmanız daha kolay bir hal alabilir. Ancak bu soru, hakkında rahat bir şekilde konuşabileceğiniz bir soru olmalıdır. Örneğin benzer yerlere gidiyorsanız, yolculukta ona eşlik etmek için ya da sadece yol tarifi için soru sorabilirsiniz. Bununla ilgili olan yaşam yolu haritası için konu açıktır.

Sadece Gülümseyin

Eğer çok fazla taktikle uğraşmak size saçma geliyorsa bazen sadece gülümsemek bile yeterli olabilir. Karşınızdaki kişiye içten bir gülümseme atarsanız iletişime geçmeniz daha kolay hale gelebilir. Hiçbir şey söylemeden sıcak ve samimi bir gülümseme yollamak çoğu sözden daha güzel bir başlangıç yaratır. Özellikle ilk adımı atmaya cesaret edemeyen, utangaç kişiler bu yönteme başvurabilir. Gülümserken gözlerinin içine bakmayı ve kafanızı hafifçe sallamayı da ihmal etmeyin.

İltifat Etmekten Çekinmeyin

İletişime geçmek istiyorsanız iltifat etmekten çekinmemeniz gerekir. İlk olarak gözlemleyin, nelerden hoşlanıp hoşlanmayacağını anlamaya çalışın. Ardından kıyafetlerinden, saçından ya da parfümünden konuya girerek keyifli bir sohbetin kapısını aralayın. İltifatlar karşı tarafın hoşuna gidecektir, eğer gitmezse de uzatmadan konuyu kapatın. Fakat büyük bir çoğunlukla karşı tarafın ilgisini gören kişiler iletişimin ilerlemesini ister. Bu varsayım psikologlar tarafından da kanıtlanmıştır. Klişe sözlerden uzaklaşmanız, merak uyandırıcı bir başlangıç yapmanıza da yardımcı olur.

Gizemli Olun

Eğer sevdiğiniz kişiyle iletişime geçmek istiyorsanız gizemli olmaya bakın. Çünkü karşınızdaki kişi sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek isterse sohbeti ilerletmek ister. Bu yüzden ilk andan kendinizi dökmeyin, özel hayatınızı ve kişisel özelliklerinizi hemen anlatmayın. Biraz daha gizemli davranırsanız merak uyandırıcı bir havaya sahip olabilirsiniz. Bu tavrınız sevdiğiniz kişinin sizinle işletişime geçmeye çalışmasına da yardımcı olur. Bir bakmışsınız siz hiçbir çaba göstermeden karşınızdaki kişi sohbete girmeye çalışır. Ancak bu tavrı takınabilmeniz için cesur olmanız gerekir. Bu yüzden tüm endişelerinizi bir kenara bırakın ve sadece rahat olmaya bakın. Sizin cesaretiniz onun da kendini daha rahat hissetmesini sağlar ve sohbetiniz su gibi akıp gider.

Size Soğuk Davranırsa Aldırış Etmeyin

Eğer sevdiğiniz kişi sizi tanımadığını söylerse ya da iletişim kurma isteğinizi soğuk bir şekilde terslerse sakın endişeye kapılmayın. Garip davranışlara iyimser yaklaşmanız, sıcak ve samimi bir dille konuşmaya devam etmeniz iletişime geçerken oldukça önemlidir. Aranızdaki soğukluğu yok etmeye çalışın ve arkadaş canlısı olun. Tanışmıyorsanız da sıcak bir girişle kendinizi tanıtın. Ona zarar vermeyeceğinizi anladığı an büyük ihtimalle aranızdaki buzları da eritecektir. Bu garip uzun süre devam ederse de güvenilir biri olduğunuzu hissettirmeye çalışın. Eğer soğukkanlı davranıp durumu kontrolünüz altında tutarsanız sohbeti ilerletebilirsiniz.

Karşınızdakine Değer Verin

Karşılıklı iletişim kurabilmenin en önemli yollarından biri karşınızdaki kişinin değerli olduğunu hissettirebilmenizdir. Sohbeti olumlu yönde ilerletmek istiyorsanız alaycı tavırlar takınmaktan kaçının, karşınızdaki kişinin konuşmasına değer verin, sözlerini bitirmesine izin verin ve konuşurken gözlerinin içine bakın. Benliğinin derinliklerindeki kişiyi keşfedebilmeniz için ilk olarak ona değer vermeniz gerekir. Eğer bu şekilde bir yaklaşım takınırsanız daha kolay iletişim kurabilirsiniz. Sevdiğiniz kişiyle fikirleriniz uyuşmayabilir, ona rağmen empati kurmaktan kaçınmayın. Karşılıklı bir şeyler paylaşmak, birbirinizin fikirlerine saygılı davranmak çok daha mutlu bir iletişim geçirmenizi sağlar.

İsmiyle Hitap Edin

Özellikle hoşlandığınız kişiyle konuşurken daha fazla heyecanlandığınız için ismiyle hitap etmeyi unutabilirsiniz. Ancak bu detay iletişime geçmenin altın kurallarından biridir. İsim kişinin en özel parçasıdır, bu yüzden sohbet esnasında isimlerini geçirmeniz karşınızdaki kişinin çok hoşuna gidecektir. Özellikle yeni tanıştığınız biriyse ismini sık sık söylemekten çekinmeyin. Bu davranışınız ona değer verdiğinizi, önemsediğinizi hissettirir. Sevdiğiniz kişinin ismini kolay kolay unutamayacağınız için bu yöntem bir hayli kolay geçecektir.

Dinlemeyi Bilmenin Önemi

Karşılıklı iletişimin altın kurallarından bir diğeri dinlemeyi bilmektir. Sadece kendiniz konuşmaya çalışmayın, iletişim halinde olduğunuz kişinin de konuşmasına izin verin ve onu sıkılmadan dinleyin. Eğer sadece siz konuşursanız tek yönlü iletişime geçmiş olursunuz. Sohbet iki kişinin karşılıklı iletişim halinde olması anlamına gelir. Eğer dinlemeyi bilirseniz gerçek bir iletişime de geçebilirsiniz. Kafanızı sallayarak ya da ufak “anladım” manasında sözcükler söyleyerek onu dinlediğinizi belli edebilirsiniz.

Ayrıca gözünün içine bakarak dinlemeniz de oldukça önemlidir. Sevdiğiniz kişinin sizin hakkınızda olumlu düşünmesini istiyorsanız iletişim esnasında mümkün olduğunca pozitif yaklaşımlar sergilemelisiniz. Eğer sorulara soru ile cevap vermezseniz, karşınızdaki kişinin cümlelerini yarıda kesmezseniz ve söylediklerine odaklanırsanız başarılı bir iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca söyleyeceklerinizi karşınızdaki kişi konuşurken düşünmeniz de doğru olmaz. Aksi halde söylediklerini kaçırabilir ve kopuk bir iletişime neden olabilirsiniz.

Vücut Dilinin Önemi

İletişim esnasında vücut dilini kullanabilmek oldukça önemlidir. Yeterli miktarda beden dili kullandığınızdan emin olun, karşılıklı iletişimde mimiklerin ve el hareketlerinin önemi oldukça fazladır. Mimikleriniz aslında ne düşündüğünüzü ve ne hissettiğinizi ortaya koyar. Bazen söylemediklerinizi beden diliniz ile belli edebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanmakta fayda vardır. Ayrıca konuşurken ellerinizi çok fazla kullanıyorsanız özellikle ilk sohbette bu davranışınıza bir sınırlama getirmelisiniz. Karşınızdaki kişi ile ilk defa iletişime geçiyorsanız el teması onu rahatsız edebilir. Kendinizi doğru ifade etmeniz etkili bir iletişim kurabilmeniz için oldukça önemlidir. Karşınızda ki insanın duygularını görebilmek için Sezgisel düşünme konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Düşünmeden Konuşmayın

Çoğu kişinin en büyük problemi düşünmeden konuşuyor olmasıdır. Bu özellik iletişimin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Sorulmaması gereken sorular, açılmaması gereken konular düşünmeden konuşan kişi tarafından açılabilir ve sorulabilir. Bu davranışın getirileri de çok kötü olabilir, iletişiminiz olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca düşünün ve öyle konuşun. Eğer zaman kazanmak isterseniz “bana göre” ya da “bence” kelimelerini de kullanabilirsiniz. Nefesinizi kontrol ederek de yine zaman kazanabilirsiniz. Hatta nefesinizi karşınızdaki kişinin nefesi ile uyumlu hale getirmeye çalışın. Bu hareket biraz daha rahat hissetmenize ve karşınızdaki kişi ile uyumu yakalamanıza yardımcı olabilir.

Bir yorum

  1. Ben eşimle iletişim kurmaya korkan biriydim. Onunla ne zaman konuşmak istesem sürekli beni geçiştirir, başka şeylerden bahseder ya da ne bilim umursamazdı beni. Şimdi yazdığınız bu yazıdan da anlıyorum ki insan sevdiği kişiye değer vermeli taviz değil!

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir