Yoga Nasıl Yapılır? Yoga Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Yoga nedir sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Yoga genel anlamda hem fiziksel hem de zihinsel açıdan iyiliği artırmak adına yapılan ve özelliklere nefeslere odaklanılan bir egzersiz türüdür. Yoga yapmanın sağlık açısından pek çok önemli katkısı bulunur. İçeriğine bakıldığı zaman pek çok egzersizi, nefes tekniklerini ve meditasyonu bünyesinde barındırır. Çok eski bir gelenek olan yoga, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan insanlara katkı sağlar.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoganın faydaları hem zihinsel hem de fiziksel olarak ele alınabilir. Nefes pratikleri, çeşitli egzersizler ve meditasyon eşliğinde yapılan yoga, her açıdan insanların olumlu bir hayat sürmelerini sağlar. Fiziksel ve zihinsel açıdan sağladığı katkıları sayesinde insanların mutluluk oranlarını da doğru orantılı bir şekilde artırır. Genel anlamda bakılacak olduğunda yoga yapan insanların diğer insanlara kıyasla daha mutlu oldukları görünür. Bu durumun nedeni aslında çok basittir. Yoga, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan insanlara olumlu yönde katkı sağlar. Daha iyi düşünen ve bedenleri daha esnek hale gelen insanlar, gündelik hayatlarına çok daha pozitif ve mutlu hale gelirler.

İlginizi Çekebilir: Ruh eşinizi bulduğunuzu gösteren işaretler

Özellikle de yogayı düzenli şekilde yapan kişiler, kısa süre içerisinde bile ciddi oranda etkilerini hissedebilirler. Güç ve dengeyi artıran hareketler ile kendilerini daha özgüvenli hisseden insanlar nefes ve meditasyon egzersizleriyle de hayata daha iyi odaklanabilirler. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde ise yoga yapan insanlar gerçek mutluluğu elde edebilirler.

blank

Yoganın Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Yoga, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan insanlara olumlu yönde katkı sağlarken yoganın fiziksel faydaları da pek çok insan tarafından merak ediliyor.

İlginizi Çekebilir: Meditasyon nasıl yapılır

Yoganın fiziksel olarak sağladığı faydalara bakılacak olunursa şu şekilde bir genelleme yapılabilir;

 • Yapılan araştırmalara göre yoganın fiziksel anlamda kazandırdığı katkılardan birisi de vücudun kan şekeri seviyesini düşürmesi ve iltihabı azaltmasıdır. Özellikle de diyabet ve kanser gibi hastalıklara birebirdir.
 • Yoganın fiziksel faydaları arasına yer alan bir diğer özellik de kalp sağlığını korumasıdır. Sağlıklı yaşam tarzı ile birlikte sürdürüldüğü zaman kan basıncını olumlu ölçüde düşürmektedir. Bu durum da kalp sağlığı, yüksek tansiyon ve diğer kronik hastalıklardan korur. Özellikle de bu hastalıklar için risk faktörünü önemli ölçüde azaltır.

blank

 • Yoganın kanserli hastalarda yaşam kalitesini arttırdığı da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Yoga yapan kanser hastalarında özellikle de bulantı ve kusma gibi şikayetlerin azaldığı görüşmüştür.
 • Yoganın en önemli fiziksel faydaları arasında kas ve eklem ağrılarını önemli ölçüde azaltması da yer almaktadır. Özellikle de kas gücünü artırması sebebi ile vücut ağrıları da azalmaktadır. Bu konu hakkında yapılan araştırmaların doğrultusunda yoga yapan insanların diğer insanlara göre daha az ağrı kesici tükettikleri ortaya çıkmıştır.
 • Yoga yapan kişilerin uyku kalitesinin de arttığı bilinmektedir. Uyku kalitesinin yetersiz olması pek çok sağlık sorununa da yol açmaktadır. Bu nedenle de yoga yapan kişilerin uyku kalitesi artacağından dolaylı yoldan pek çok sağlık sorunundan da kurtulabilirler.
 • Yoganın etkileri incelendiği zaman en önemli faydalarından birisi de omurgayı korumasıdır. Yoga, yapılan pratikler ile duruşu düzeltmek konusunda oldukça etkilidir. Doğru duruşu sağlaması nedeni ile omurgayı doğrudan koruyucu etkisi bulunur.

blank

 • Yoganın önemli fiziksel özelliklerinden birisi de kan akışını artırmasıdır. Bu durum da yine pek çok sağlık sorununun önüne geçer.
 • Yoga hareketleri incelendiğine en önemli faydalarından birisi de kemikleri güçlendirmesi, esnekliği ve dengeyi artırmasıdır. Bu sayede vücut kendisini çok daha iyi ve zinde hisseder.
 • Bağışıklığın güçlenmesinde de yoganın önemli ölçüde katkıları bulunur. Özellikle de lenf sistemini enfeksiyonlara karşı korur.

Yoganın Zihinsel Faydaları Nelerdir?

Fiziksel faydaları kadar yoganın zihinsel faydaları da insanlara oldukça önemli katkılar sağlar. Zihinsel olarak faydaları incelendiği zaman şu şekilde bir genelleme yapılabilir;

 • Yoganın en önemli zihinsel faydalarından birisi stresi azaltmasıdır. Günümüzde stres, pek çok hastalığın kaynağında yer alır ve insanları mutsuz eder. Ancak yoga, stresi azalttığı için insanların çok daha iyi ve mutlu olmalarına katkı sağlar.
 • Odaklanmayı artırması, yoganın en temel zihinsel faydaları arasında yer alır. Yapılan araştırmalar kapsamında yoganın tepki süresini ve hafızayı önemli ölçüde geliştirdiği ortaya çıkarılmıştır.
 • Farkındalığı artırmak adına yapılabilecek en güzel şeylerden birisi de kuşkusuz ki yogadır. Yoga yapmak zihinsel açıdan bakıldığı zaman farkındalığı önemli ölçüde artırır ve iç kuvvet verir. Bu sayede de insanların empati kurma ve affetme duygularını da büyük ölçüde geliştirir.
 • Beden bilincini artırması ve zihni rahatlatması gibi etkileri nedeni ile yoganın en önemli zihinsel faydalarından birisi de depresyonla mücadele edebilmesidir. Özellikle de meditasyon eşliğinde nefes uygulamalarının yapılması, depresyonla savaşmak konusuna en etkili silahlardan bir tanesidir.
 • Yoganın zihinsel faydaları arasında yer alan önemli bir faydası da benlik saygısını artırmasıdır. Yoga yapanlar genellikle olumlu bir yaşama odaklanırlar. Özellikle de düzenli bir şekilde yapıldığı zaman kişilerin değerli olduklarını hissetmelerini sağlar.

blank

Yoga Nasıl Yapılır?

Yogaya başlamak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri soru yoga nasıl yapılır sorusu olmaktadır. Yogaya yeni başlayacak olan kişiler basit adımlar ile başlayabilirler. Yoga yapmak isteyenlerin uygulamaları gereken adımlar başlangıç seviyesi için şu şekilde olabilir;

 • Yogaya yeni başlayanlar için ilk adım nefes açma egzersizleridir. Öncelikli olarak ağız kapalı bir halde nefes egzersizlerine başlanır. Bu anlarda gerilim, stres ve hüzün gibi olumsuz duygulardan uzaklaşılır. Rahatlayarak yalnızca nefeslere konsantre olunur. Vücudun nefeslerle birlikte akışı izlenir. Bu anlarda huzur veren enerji dolu havanın hissedilmesi gerekir.
 • Nefeslerin açılması ardından bu kez de fiziksel kısma geçilmelidir. Belirli yoga hareketleri öğrenmek bu adımı gerçekleştirmek adına yeterli olacaktır. Bu adımda kişilerin vücutlarını dinlemeleri ve saygı göstererek onun yönlendirmelerine uymaları gerekir. Böylelikle de doğal akışta yoga, vücuda olumlu katkıları cömert bir şekilde sunacaktır.
 • Yoganın son aşamadı da her aşaması gibi oldukça önemlidir. Bu aşamada vücudun dinlenmesine ve gevşemesine önem vermek gerekir. Derin dinlenme evresi adı verilen bu adımda rahatlamaya öncelik tanınmalıdır. Özellikle de bu anlarda meditasyon yapmak, hem bedensel hem de zihinsel açıdan önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu sayede vücut bir yandan dinlenirken bir diğer yandan da rahatladığını ve gevşediğini hissedecektir. Böylelikle de kişiler pozitif enerji ile bedenlerini ve zihinlerini doldurabilecekler.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir